fbpx

Oprócz wiedzy merytorycznej, którą powinien posiadać Zarządzający – drugie miejsce w na liście umiejętności Menagera przypisuję Komunikacji.

Jeżeli nie będziesz wiedział jak się prawidłowo komunikować – Choćbyś miał najlepsze intencje – nie będziesz wstanie przekazać swoim podopiecznym wiedzy jaką dysponujesz, nie będziesz potrafił ich zmotywować do działania , wyegzekwować realizacji planu .

Dzisiaj zajmę się jednym z drobnych wycinków procesu komunikacji, który w sposób zasadniczy wpływa na jej skuteczność – Na Wnioskowaniu .

Zgłębimy dwa zagadnienia 

  • To co komunikuję – jest efektem tego w jaki sposób wnioskuję . Poznamy narzędzie zwane Drabiną Wnioskowania
  • Zastanowimy się jaki wpływ mają Modele Myślowe na proces naszego wnioskowania a w efekcie komunikacji.

Dlaczego to jest takie ważne w pracy Menagera i właściwie każdego z Nas:

W pracy Menagera bardzo ważna jest bezstronność, jasny, niezniekształcony rzeczywisty obraz sytuacji. Decyzje Menagera mają wpływ na życie innych osób ba czasami całych organizacji . Proces podejmowanie decyzji powinien odbywać się w oparciu o fakty.

Jak każdy człowiek – Menager podlega również emocjom, żyje często w niewyobrażanym stresie, natłoku pilnych sprawa. Są to czynniki , które na pewno są obciążeniem przy podejmowaniu decyzji, jak dodasz do tego rutynę – może okazać się że podjęte decyzje i w konsekwencji działania są nietrafione .

Mogą być wymierzone przeciwko innym ale tak naprawdę najbardziej obciążają samego Menagera, który podejmując decyzje powinien być pewien że działa na podstawie danych i faktów a nie na podstawie własnych przekonań – Które mogą być niezgodne z rzeczywistością .
Przy dużym obciążeniu Nasz umysł może iść na skróty wykorzystując stare sprawdzone schematy działania „Modele Myślowe”. Na podstawie których podejmuje decyzję .

Jak to działa ? 

Modele Myślowe  są to obrazy, założenia całe historie, które tkwią w naszym umyśle . Za ich pomocą i na ich podstawie  interpretujemy  otaczającą nas rzeczywistość  zaczynając od : nas  samych – kończąc na wszystkich wydarzeniach które mają miejsce na świecie.
Każdy z nas działa na podstawie własnych modeli myślowych – ważne aby co jakiś czas zweryfikować je z rzeczywistością .

Teoria MM została pierwszy raz użyta w latach 40- tych przez psychologa Kenetha Craika – później była wykorzystywana przez psychologów poznania.

Arena modeli myślowych to nasz Głowa – kluczowym znaczeniem dla pracy z modelami myślowymi jest przede wszystkim wyciagnięcie ich na zewnątrz – Czyli uświadomienie sobie na jakiej podstawie wnioskujemy . 

Do tego służy narzędzie zwane  Drabiną wnioskowania.[i]

Omówię ją na przykładzie krótkiego opowiadania . Zobaczmy jak podejmujemy decyzję.

Jest spotkanie kadry kierowniczej pewnej Firmy –prowadzone przez   Szefową Departamentu Sprzedaży – założy sobie Anna . 
Prezentowane są wyniki , omawiane sukcesy poszczególnych oddziałów oraz nowy produkt który będzie testowany w najlepszych i wybijających się placówkach . Gościnnie uczestniczy w nim Szefa Sprzedaży całej Firmy.   
Spotkanie prowadzone jest w starej sprawdzanej grupie Dyrektorów Oddziałów . Atmosfera jest bardzo dobra: wszyscy zgodnie przytakują prowadzącemu, biją brawo, euforycznie przyjmą wszystko co powie. Jest mały wyjątek: to nowa dyrektorka w strukturze Grażyna. Jej zachowanie jest odmienne. Często zadaje pytania, wymienia poglądy z siedzącym obok Szefem Sprzedaży, zastanawia głośno czy schemat testowania nowego produktu jest słuszny. Powoduje to na sali lekką konsternację duże zdenerwowanie prowadzącej . 
Co się w tej dzieje z Anną? 
Anna prowadząc tę prezentację– przeprowadziła już w w swojej głowie całą drabinę wnioskowania ona już wie – że Nowa Pani Dyrektor – podważa jej kompetencje , kwestionuje autorytet w oczach szefa i kolegów , jest pewna że chce szybko awansować a może nawet mnie „wygryźć ją” ze stanowiska. W tej krótkiej chwili Anna już wie że na pewno nie będzie jej promować wśród przełożonych , nie wybierze jej do testowania projektu – Nowa Pani Dyrektor jej po prostu zagraża .
 
Na jakiej podstawie podjęła takie decyzje – Czy tylko na podstawie zachowania koleżanki z pracy ? Kilku pytań i gestów ? Nie – Ona podjęła decyzję opierając się o własne stare sprawdzone, zakorzenione Modele Myślowe. Co się stało w tej krótkiej sekundzie ? – Wspięła po całej Drabinie Wnioskowania. 

Przeanalizujmy do wspólnie : Zaczniemy od Dołu

 

    7.  Przyjmuję działania oparte na przekonaniach  ( nie będę jej promować , nie zaproszę jej do pilotażu)   
       6.  Przyjmuję pewne przekonania co do świata ( ona jest dla mnie niebezpieczna)

5. Wyciągam wnioski  (ona uważa, że jestem niekompetentna i  chce mnie pozbawić stanowiska  )    
      4.  Przyjmuje założenia oparte na znaczeniach( podważa moje kompetencje)  
      3.  Nadaję im znaczenie  

( może być to specyfika firmy – 

          nikt nigdy nie podważa prezentacji szefa )    
       2. Wybieram „dane„ spośród tych które obserwuję 

( zdaje dużo pytań, powątpiewa )  
      1.  Obserwacja danych i zdarzeń  

Anna nie mając informacji ale na podstawie własnych przekonać na podstawie 2 , 3 elementów obserwowanych na zewnątrz podjęła decyzję jak będzie traktować nową Koleżankę z pracy i jakie podejmie działania .



Modele myślowe bardzo często determinują nasze działanie w jeszcze jednym aspekcie  . Myślimy jedno a mówimy zupełnie coś odmiennego. W szczególności występuje to podczas rozmów z naszymi przełożonymi lub osobami co do których mamy słabość lub nie chcemy ich urazić. Np. Nie wypada zapytać – Jeżeli nie pytam to nie wiem – i buduję w swojej głowie być może zniekształcony obraz zdarzeń .

Na jeszcze jedną sprawę zwracam uwagę – gdzie to się odbywa proces wnioskowania –   6 elementów z 7 – toczy się w naszej głowie .

Czy można poprawić sposób wnioskowania wykorzystując drabinę wnioskowania. Tak służą temu trzy ćwiczenia których celem jest uświadomienie sobie w jaki sposób wnioskujemy , gdzie podejmowana jest decyzja i w którym momencie oraz na podstawie jakiego schematu .
3 proste techniki

Refleksja – spowolnienie naszego toku myślenia w celu uzyskania samowiedzy na temat tego jak ja myślę i dlaczego tak myślę .
Twierdzenie  – Ujawnienie innym swojego Toku myślenia i rozumowania
Dociekanie  – wnikając w sposób myślenia i rozumowania innych

Poniżej Refleksja (pozostałe dwa sposoby omówione w części 2 artykułu)
Czym jest refleksja – ujmując to w skrócie refleksja jest  to przysłowiowa „klatka STOP”   –  jest to spowolnienie  tego co się dzieje w naszych głowach – mogę to porównać do „ amerykańskiego helo „
Cel – Zatrzymać się w miejscu . I zadać sobie pytanie

  • Jakie obserwowalne dane wspierają moje stwierdzenie ( czy to że ona była aktywna – jest świadectwem na to że podważała moje kompetencje
  • Czy inne osoby – odbierają to tak jak Ja
  • Co osiągnę przez takie działanie

Świetnym ćwiczeniem na zdemaskowanie  funkcjonujących w Twoim życiu  modeli myślowych jest cofnięcia się do konkretnych zdarzeń i przeanalizowanie ich w następujący sposób

Co myślałem

Co powiedziałem

Co się wydarzyło 
 

Przypomnij sobie konkretne zdarzenie w którym brałeś udział – Może to być narada w pracy spotkanie z szefem lub inna sytuacja prywatna.  Podziel  kartkę papieru na trzy .
Przeanalizuj ją przypominając sobie : Co myślałeś w danej chwili ; Czy powiedziałeś to co myślisz – czy też uległeś Modelom Myślowym ; czy to o czym myślałeś potwierdziło się w rzeczywistości .
Cdn.

Pozdrawiam
Hania Mańczak-Jankiewicz