fbpx Skip to content

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Czy się stresujesz? Niektórym ludziom już na samą myśl zaczynają pocić się ręce, a serce bije jak oszalałe. Nic dziwnego, każdy chce wypaść jak najlepiej, żeby zdobyć nową pracę. Warto się dobrze przygotować do tej rozmowy z doradcą zawodowym online.

Jest kilka rzeczy, o które powinieneś zadbać przed pierwszym spotkaniem z Twoim potencjalnym pracodawcą.

Pobierz ebooki i kursy i zdobądź pracę swoich marzeń

Rozmowa kwalifikacyjna

E-Book
Skuteczna rozmowa o pracę

E-book „Wygraj z rekruterem” to kompleksowe przygotowanie do rozmowy o pracę. „Pracy nie otrzymuje najlepszy kandydat, tylko ten, który wie, jak zostać zatrudnionym”. Dzięki wiedzy zawartej w ebooku przygotujesz się merytorycznie, zadbasz o swój wizerunek oraz przećwiczysz najbardziej popularne pytania zadawane podczas rozmowy. Trzy działy: Przemyśl, Pokaż i Przećwicz przeprowadzą się przez cały schemat rozmowy o pracę. Dzięki temu będziesz doskonale przegotowany i zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

"CV na 5" - doradca zawodowy (e-book)

E-Book
Zawodowe Cv na 5+

Czy wiesz, że Twoje CV ma tylko 10 sekund, żeby przekonać rekrutera, by zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Jeśli aplikujesz na ogłoszenia, a Twój telefon milczy, sprawdź czy Twoje Cv nie wymaga poprawy. Z ebooka dowiesz się: jak stworzyć bazowe CV, jak opisać swoje doświadczenie, jak zmodyfikować Cv aby było interesujące dla pracodawcy. Do kompletu, pokażę Ci jak stworzyć idealny list motywacyjny. Zazwyczaj masz jedną szansę na wysłanie CV - wykorzystaj ją dobrze.

Przeanalizuj ogłoszenie o pracę

Rozmowa o pracę - doradca zawodowy pomoże Ci się do niej przygotowaćZacznij od zagłębienia się w to, co znalazło się w ogłoszeniu. Sprawdź, jakie oczekiwania wobec kandydatów ma firma. W ogłoszeniu znajdziesz dokładny opis osoby, której poszukuje pracodawca.

Jakie wykształcenie powinien mieć idealny kandydat? Jakie doświadczenie zawodowe? Jakie umiejętności?

Nie przejmuj się, jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań opisanych w ogłoszeniu. Często jest tak, że pracodawca umieszcza najistotniejsze oczekiwania na początku. Reszta to już umiejętności dodatkowe, które niekoniecznie musisz mieć, żeby zdobyć pracę, o którą się ubiegasz.

Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami

Porównaj wymagania, które stawia pracodawca, ze swoimi umiejętnościami. Dopasuj je jak najlepiej do tego, co znalazłeś w ogłoszeniu. Nie musisz opowiadać podczas rozmowy o wszystkich swoich zaletach. Wybierz te, które pasują do stanowiska, o które się ubiegasz.

Poprzyj swoje umiejętności przykładami z życia zawodowego. Zamiast chwalić się, że jesteś umysłem analitycznym, opowiedz o tym, jak stworzyłeś w poprzedniej firmie raport, dzięki któremu usprawniłeś pracę swojego działu.

Przeczytaj informacje o firmie

Rozmowa o pracę - sprawdź,jak się do niej dobrze przygotowaćNie poprzestawaj na ogłoszeniu o pracę. Poszperaj w Internecie przed rozmową kwalifikacyjną. Będziesz rozmawiał z ludźmi, którzy wiedzą wszystko o firmie. Docenią, że zdobyłeś wiedzę na jej temat, bo to znak, że chcesz naprawdę dołączyć do jej zespołu.

Nie pomijaj tego punktu przygotowań. Jeśli rekruter zobaczy, że nie zadałeś sobie trudu, żeby sprawdzić firmę, uzna, że nie zależy Ci na tej pracy.

Dlatego zajrzyj na stronę internetową pracodawcy, który rozważa Twoją kandydaturę. Sprawdź w zakładce „O nas”, kto tam pracuje i zarządza oraz jaka jest misja firmy i jej podstawowa działalność. Kiedy zabłyśniesz wiedzą o pracodawcy – punkt dla Ciebie.

Jest jeszcze jedna zaleta sprawdzania informacji o firmie – sam przekonasz się, czy rzeczywiście chcesz w niej pracować.

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Na większości rozmów kwalifikacyjnych padają te same pytania. Warto odpowiedzieć sobie na nie wcześniej.

Proszę powiedzieć nam coś o sobie

Niby proste, ale o czym tu właściwie opowiadać? Odpowiedz na to pytanie tak, by pokazać swoje najlepsze cechy i umiejętności, zwłaszcza te, które potrzebne będą w Twojej nowej pracy. Pamiętaj, że nie jesteś na spotkaniu towarzyskim, tylko biznesowym. Dopasuj styl wypowiedzi do sytuacji, w której się znalazłeś.

Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Jak odpowiedzieć? Zgodnie z prawdą.

Zastanawiasz się, czy nie zaniżyć swoich oczekiwań, żeby pracodawca chętniej wybrał właśnie Ciebie? Jeśli podasz kwotę niższą, niż potrzebujesz co miesiąc na opłacenie rachunków, to nie jest to dobry pomysł. Kiedy dostaniesz tę pracę, będziesz zarabiać za mało i zaraz i tak będziesz musiał ją zmienić.

Nie zawyżaj też znacząco swoich oczekiwań, bo pracodawcy może nie być stać na Ciebie i może od razu odrzucić Twoją kandydaturę.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Najlepsza odpowiedź: bo pasuję na to stanowisko. Tu jest miejsce na pochwalenie się swoimi mocnymi stronami dopasowanymi do wymagań z ogłoszenia oraz konkretnymi przykładami z Twojego życia zawodowego. Teraz możesz się wykazać wiedzą na temat firmy, w której chcesz rozpocząć pracę.

Co jeszcze pozwoli Ci świetnie wypaść podczas rozmowy o pracę?

Odpowiedni strój

Jak przygotować się do rozmowy o pracę - zacznij od ubioruJak się ubrać na rozmowę o pracę? Odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegasz.

Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do kancelarii adwokackiej, elegancki strój będzie jak najbardziej na miejscu. Co innego, kiedy chcesz podjąć pracę w agencji kreatywnej – tutaj możesz zaplusować fantazyjnymi kolczykami.

Przed rozmową sprawdź stronę internetową firmy i zobacz, jak ubrani są pracownicy. Jeśli świetnie wypadniesz na rozmowie kwalifikacyjnej, ten strój będzie obowiązywał i Ciebie.

Jeśli jesteś mężczyzną, to na rozmowę o pracę możesz założyć jeansy, koszulę i marynarkę, kiedy uznasz, że taki strój jest dopuszczalny w tej firmie. Kiedy starasz się o wyższe stanowisko – włóż garnitur.

Kobieta nie zawsze musi zakładać na rozmowę kwalifikacyjną spódnicę za kolano. Może też iść w jeansach, koszuli i marynarce. Buty wybierz takie, w których czujesz się najwygodniej. Ważne, żeby były pełne. Sandałki na rozmowie o pracę nie są najlepszym pomysłem.

Pamiętaj o uśmiechu

Nawet kiedy się nie odzywasz, Twoje ciało mówi za Ciebie. Kiedy skacze Ci noga, widać, że się stresujesz. Gdy zaciskasz wargi, to znak, że rośnie w Tobie złość. Usta wygięte w podkówkę oznaczają, że nie jesteś zadowolony.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz włożyć na rozmowę rekrutacyjną, jest uśmiech. Osoby, które się uśmiechają, wzbudzają większą sympatię. A Twoim zadaniem jest zaskarbić sobie przychylność rekrutera.

Sprawdzaj i planuj

Możesz spełniać wszystkie wymagania pracodawcy, ale jeśli spóźnisz się na rozmowę o pracę albo na nią nie dojedziesz, to nici z nowej posady. Dlatego sprawdź wcześniej, gdzie znajduje się siedziba firmy i jak tam dojedziesz. Zaplanuj czas tak, żeby dotrzeć na rozmowę przed czasem.

Jeśli to spotkanie on-line, sprawdź, czy masz poprawny link, czy połączenie z internetem jest wystarczające i bądź gotowy parę minut wcześniej.

Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

Poznaj najczęstsze błędy kandydatów:

  1. Jakich błędów nie popełniać podczas rozmowy o pracęBrak przygotowania. Jeśli na rozmowę kwalifikacyjną pójdziesz „z biegu”, przyszły pracodawca w mig to wychwyci. I nie będzie zainteresowany Twoją kandydaturą.
  2. Niedopasowanie umiejętności do wymagań pracodawcy. Kiedy widzisz w ogłoszeniu, że nie spełniasz większości oczekiwań, lepiej sobie odpuść. Nie masz co liczyć na to, że pracodawcę powali Twój urok osobisty i zrezygnuje z części swoich wymagań. Zmarnujesz czas swój i pracodawcy.
  3. Negatywne podejście. Kiedy idziesz na rozmowę o pracę z przekonaniem: „Na pewno mnie nie przyjmą” to… raczej Cię nie przyjmą.
  4. Nieodpowiedni strój. Dres to ubranie do chodzenia po domu albo do biegania. Nie sprawdzi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeśli ubiegasz się o posadę pana od WF-u.
  5. Naginanie prawdy. Jeżeli nie masz jakichś kwalifikacji, nie udawaj, że je masz. Nawet jeśli dostaniesz tę pracę, to kłamstwo wyjdzie na jaw, kiedy poproszą Cię o wykonanie zadania, w którym musisz wykorzystać umiejętności, których nie masz. I wtedy polegniesz. Może od razu Cię nie zwolnią, ale na pewno przestaną Ci ufać.

Jak nie popełnić najczęstszych błędów?

  1. Przygotuj się. Wskazówki, jak to zrobić, masz w tym artykule.
  2. Aplikuj na stanowisko zgodne z Twoimi umiejętnościami.
  3. Pamiętaj o uśmiechu.
  4. Ubierz się stosownie do sytuacji. Okaż szacunek swojemu rozmówcy.
  5. Bądź szczery. Autentyczność popłaca.

Warto się przygotować do rozmowy o pracę, bo:

„Zatrudniony zostaje niekoniecznie ten, kto będzie najlepiej wykonywał daną pracę, lecz ten, kto najlepiej wie, jak zostać zatrudnionym”. Richard Lathrop.

Mam nadzieję, że wskazówki były dla Ciebie przydatne i pomogą Ci łatwiej przejść przez kolejną rozmowę kwalifikacyjną. A może masz swoje sposoby, jak sobie radzić podczas rozmowy o pracę? Podziel się nimi w komentarzu.

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej - kurs

Najczęściej zadawane pytania odnośnie zagadnienia: " jak przygotować się do rozmowy o pracę?" - FAQ

Podczas rozmowy o pracę trzeba dobrze „sprzedać” swoją osobę – udowodnić, że jest się najlepszym kandydatem na to stanowisko.

Przedstaw swoje doświadczenie zawodowe. Nie zapomnij wspomnieć o swoich mocnych stronach. Skup się na tych, które pasują do wymagań pracodawcy.

Pochwal się swoimi osiągnięciami, które przyniosły korzyści Twoim dotychczasowym pracodawcom. Opowiedz o swoich celach zawodowych. Pokaż, że jesteś zmotywowany, by pracować na oferowanym stanowisku.

Ważne, żeby to, co mówisz, było szczere i konkretne. Unikaj stereotypów, a to, o czym opowiadasz, poprzyj przykładami z Twojego życia zawodowego.

  • Spóźnienie. Lepiej być za wcześnie, niż się spóźnić. Jeśli jesteś przed czasem, to znak, że Ci zależy.
  • Brak przygotowania. Zerowa wiedza o firmie, w której starasz się o stanowisko, nie pomoże Ci go zdobyć.
  • Brak zainteresowania. Patrzenie w telefon lub na zegarek to nie jest dobry pomysł na rozmowę kwalifikacyjną.
  • Zbytnia skromność lub zbyt duża pewność siebie. Wszystko z umiarem. Nie przesadzaj w żadnym elemencie rozmowy o pracę.
  • Nieodpowiednie zachowanie. Dowcipy, przekleństwa i dres nie pomogą Ci zdobyć pracy. Zachowuj się kulturalnie. Możesz mówić per ty tylko wtedy, gdy osoba, która prowadzi rozmowę, pierwsza Cię o to poprosi.

Proszę opowiedzieć nam coś o sobie.

Dlaczego ubiega się pan/pani o stanowisko w naszej firmie?

Jakie są Twoje mocne strony?

Jakie są Twoje słabe strony?

Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?

Co chcesz robić za 5 lat?

Jeśli rekruter sam nie podejmie tego tematu, powinieneś sam zapytać o to, jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać. Pamiętaj tylko, żeby nie robić tego zbyt wcześnie. Dobry moment na zadanie tego pytania będzie pod koniec rozmowy.

  • Spóźniać się.
  • Przyjść niechlujnie ubranym.
  • Kłamać lub mocno przesadzać.
  • Zachowywać się niekulturalnie.
  • Rozmawiać z rekruterem jak z kolegą.
  • Poganiać rekrutera.