Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?

Choć niektórzy są innego zdania, w rzeczywistości motoryzacja to nie tylko praca w salonie samochodowym. Ten sektor gospodarki oferuje znacznie bardziej różnorodne miejsca pracy. Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji? Przykładowe rozwiązania możesz poznać dzięki lekturze naszego tekstu.

jakasciezkekarierymoznawybracjakopasjonatmotoryzacji

 

Praca w salonie samochodowym. 

Fakty i mity

Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym mogą się parać wyłącznie osoby z wykształceniem zawodowym w branży mechanicznej. Nic bardziej mylnego! Trzeba bowiem pamiętać, że motoryzacja to nie tylko produkcja komponentów do pojazdów (oczywiście, jest to wciąż jeden z najważniejszych elementów), ale także cała “obudowa”. Rozumie się przez to między innymi takie obszary jak:

  • finanse (usługi w zakresie finansowania zakupu auta, księgowość korporacyjna itp.);
  • sprzedaż (we współczesnym świecie sprawnie zorganizowany proces sprzedaży to element, który odgrywa bardzo istotną rolę);
  • zarządzanie — bez tego niemożliwe byłoby sprawne kierowanie dużą organizacją (do takich zalicza się na przykład globalny lider, jakim jest BMW).

Jacy specjaliści, oprócz mechaników samochodowych, mogą szukać zatrudnienia w dużym przedsiębiorstwie działającym w branży motoryzacyjnej? Przekonaj się o tym i przejdź do dalszej części tekstu.

Praca w BMW — Finanse

Księgowi, specjaliści ds. controllingu finansowego itp. to pracownicy, którzy również mogą znaleźć zatrudnienie w firmach motoryzacyjnych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: ważnym elementem funkcjonowania tego typu firm jest analiza danych na temat opłacalności produkcji, rentowności sprzedaży w poszczególnych salonach dealerskich. To jeszcze nie wszystko. Bardzo często firmy motoryzacyjne oferują także usługi finansowe w postaci np. leasingu. Świadczenie takich usług również wymaga doświadczonych ekonomistów.

Praca w BMW — Sprzedaż

Sprzedaż to jeden z najważniejszych procesów w dużym przedsiębiorstwie motoryzacyjnym. Taki stan rzeczy wynika z silnej konkurencji pomiędzy firmami w tym segmencie rynkowym. To właśnie dlatego znacznie wzrosła w ostatnich latach rola doradców ds. sprzedaży. Nie powinno to nikogo dziwić: doradca ds. sprzedaży to swego rodzaju wizytówka firmy.

A zatem, w branży motoryzacyjnej sprawdzą się także wszyscy ci, którzy mają dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne. Cenne może okazać się doświadczenie zdobyte w takich obszarach niezwiązanych z motoryzacją jak na przykład obsługa klienta, bankowość czy telekomunikacja.

Praca w BMW — Zarządzanie

Sprawne działanie tak złożonej organizacji, jaką jest przedsiębiorstwo motoryzacyjne, nie byłoby możliwe, gdyby nie menedżerowie. Szczególnie pożądani są menedżerowie średniego szczebla. Mogą oni pracować na przykład na stanowisku kierownika działu sprzedaży, który jest odpowiedzialny za pracę oraz realizację wyników sprzedażowych przez podległy zespół (team). Taka praca wymaga zarówno doświadczenia w sprzedaży, jak i dobrej wiedzy na temat kierowania zespołem.

 

 

Najnowsze treningi

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu

Ⓒ 2020 - Zawodowo Skuteczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *