Strona główna » CV + List Motywacyjny » 10 błędów przy pisaniu CV.
10 błędów przy pisaniu CV.
Moja zawodowa wizytówka na bdb.
Jak napisać profesjonale CV i wyróżnić się w tłumie kandydatów, jakich błędów nie popełniać tworząc życiorys zawodowy. Poniżej przedstawiam 10 błędów w CV, które sprawiają, że szansa na rozmowę rekrutacyjną maleje.
Zainteresuj pracodawcę w 10 sekund.
Posiadanie dobrego i profesjonalnego CV w procesie poszukiwaniu pracy jest zasadnicze. Rekruter, Pracodawca, zanim spotka się z Tobą osobiście i będziesz mógł go przekonać, że jesteśmy najlepszym kandydatem do zatrudnienia – Widzi Twoje CV.
Jeżeli nie zainteresują go nasze kompetencje, nasze CV nie przyciągnie jego uwagi – nie dostaniemy szansy, aby zaprezentować się osobiście na rozmowie kwalifikacyjnej.
Osoba prowadząca rekrutacje średnio poświęca na przejrzenie aplikacji od 8 do 10 sekund. Wystarcza jej to na wstępną ocenę przydatności kandydata. Dlatego też Waga tego dokumentu jest nieoceniona.
Poniżej 10 błędów, których powinieneś uniknąć. Jest to moja subiektywna ocena, doradcy zawodowego oraz rekrutera.
# 1. Nazwa pliku. „Jak Cię widzą tak Cię piszą”.
Zapisując dokument na komputerze, powinniśmy zadbać o jego nazwę. Plik, w którym znajduje się CV, powinien zostać nazwany: imię_nazwisko_CV. Przykładowo: Jan Nowak_CV. Taka nazwa gwarantuje nam, iż pracodawca, który otrzymuje naszą aplikację, wie od kogo ona pochodzi jeszcze przed otwarciem. Poza tym odnalezienie tego dokumentu jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeżeli wyślemy życiorys zawodowy nazwany tylko „CV” albo „moje CV” – może się okazać, że zginie w tłumie innych.
#2.Format pliku.
Nie ma nic gorszego: namęczyłeś się przy pisaniu życiorysu, dopracowałeś każdy szczegół, a rekruter albo nie może go otworzyć lub to, co widzi, jest deformacją tego, co powinien zobaczyć. Taka sytuacja zdarza się, jeżeli zapiszemy nasz dokument w złym formacje. Standardowo CV piszemy w edytorze tekstu. Ważne, aby do pracodawcy wysyłać je w formacie PDF. Daje to gwarancję, że dokument, otwierany na różnych komputerach i przeglądarkach, nie ulegnie deformacji, np. unikniemy przeskakiwania liter czy wersów. Pamiętaj: zapisując CV, wybierasz opcję „zapisz jako” i odszukujesz w okienku funkcyjnym nazwy pdf.
#3. Adres mailowy
Adres e-mail jest częścią Twojego wizerunku zawodowego, a także Twojej tożsamości. Najlepiej, aby składał się z Twojego imienia i nazwiska lub pochodnych. Wchodząc na rynek pracy, warto zadbać o nowy, profesjonalny adres. Będzie to z pewnością docenione przez pracodawców. Z drugiej, praktycznej strony, ułatwi odnalezienie Twojego CV w skrzynce odbiorczej. Adresy typu: Trygrys500, Lukas300 lub Gwiazda800 pozostaw do prywatnego użycia.
#4. Zdjęcie
Generalnie nie ma wymogu, aby umieszczać zdjęcie w życiorysie zawodowym – chyba, że pracodawca zaznaczy, iż zdjęcie jest obowiązkowe. Bez względu na to, ja zawsze jestem zwolennikiem umieszczania zdjęcia. Większość społeczeństwa to wzrokowcy. Dotyczy to również rekruterów. Dlatego też CV ze zdjęciem szybciej przykuje uwagę i sprawi, że zostaniesz zapamiętany. Decydując się na zamieszczenie zdjęcia, pamiętaj o kilku zasadach:
– zdjęcie powinno znajdować się w prawym górnym rogu – to miejsce, w której rekruter w pierwszej kolejności kieruje wzrok.
– nie powinniśmy zamieszczać zdjęć z wakacji, z uroczystości rodzinnych oraz zdjęć, na których znajdujemy się w towarzyskie innych osób.
– zdjęcie powinno mieć charakter formalny. Strój – im bardzie neutralny i klasyczny – tym bezpieczniejszy: koszula, marynarka, krawat to dobry wybór. Uważam, że dowolne kombinacje tych zestawów są uniwersalne i sprawdzają się w różnych branżach.
– jeżeli ubiegasz się o stanowisko kierownicze, lepszy będzie kostium lub garnitur, ponieważ w takim właśnie stroju zazwyczaj będziesz chodził do pracy. Ten manewr spowoduje, że pracodawca już od początku będzie widział w Tobie odpowiedniego kandydata.
– jeśli natomiast aplikujesz na stanowiska niższego szczebla – wystarczy koszula lub jednolita bluzka. Styl ten zwany jest biznes casual.
– unikaj zdjęć w strojach kolorowych: kwiaty, paski, kropki – nie sprawdzają się w CV.
Zadbaj o pogodny wyraz twarzy.
#5. Grafika
Łatwość czytania dokumentu pomaga rekruterowi podjąć decyzję: czy zaprasza kandydata na rozmowę o pracę, czy decyduje się na inną osobę. Dlatego warto zadbać o wizualizację Twojej aplikacji. Używaj maksymalnie 2 czcionek, najlepiej z tej samej rodziny, o dwóch standardowych rozmiarach: nagłówek oraz treść.
Najlepsze do napisania CV są czcionki: Verdana, Tahoma, Arial – są one najbardziej czytelne i dostępne już w podstawowych oprogramowaniach. Wielkość liter praktykowanych to rozmiar 11 i 12 pkt.
Zwróć uwagę również na kolorystkę całości. Zaleca się użycie koloru podstawowego tekstu (najlepiej ciemnoszary lub czarny) oraz jednego do akcentowania nagłówków lub sekcji.
#6. Uniwersalne CV, jeden szablon wysyłany do wszystkich.
Wysłanie CV jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę.
Pracodawca wyraźnie w ogłoszeniu zaznacza: jakie będziesz wykonywał zadania oraz jaki jest jego idealny kandydat.
Dopasowanie to kluczowy manewr, którego musisz dokonać przed wysłaniem Twojej aplikacji
Nie wysyłamy CV uniwersalnego, ponieważ ono zginie w tłumie.
Po Twojej stronie jest analiza:
- czego oczekuje pracodawca w obszarze: doświadczenia, wykształcenia i cech personalnych
- decyzja, w jakich obszarach masz największą zbieżność z ogłoszeniem o pracę, jakie wcześniej wykonywałem obowiązki, zadania
- te obszary uwypuklasz najbardziej. Możesz to zrobić już w podsumowaniu zawodowym, które umieszczasz pod imieniem i nazwiskiem oraz w odpowiedniej kolejności wpisać obowiązki, które wykonywałeś w poprzedniej pracy.
- Największym błędem jest wpisywanie wszystkiego, co się umie, bez zastanowienia, czy pracodawca potrzebuje tego na danym stanowisku.
#7. Brak konkretów – w dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.
Pracodawca, rekruter będzie szukał potwierdzenia Twoich konkretnych umiejętności i doświadczenia w ważnych dla niego obszarach w sekcji „doświadczenie zawodowe”.
Pamiętaj! Opisując poszczególne prace i konkretne stanowiska, postaraj się do każdego z nich dodać 3 kluczowe zadania, które wykonywałeś, a następnie je doprecyzuj (poniższa tabelka pomoże Ci zrobić to najlepiej). Koniecznie pamiętaj o sukcesach!
Zawód Telemarketer
-Obsługa ruchu przychodzącego ( rozpatrywanie reklamacji 50 sztuk tygodniowo)
-Obsługa ruchu wychodzącego wykonywanie 50 połączeń dziennie
– Umawianie klientów na pokazy: skuteczność 80%
Zawód Przedstawiciel Handlowy
-Sprzedaż produktów firmy – realizacja planu sprzedażowego średnia kwartalna 70%
-Pozyskiwanie nowych klientów – 20 klientów miesięcznie
-Przygotowywanie ofert handlowych 10 w skali tygodnia
-Nagrody – pracownik 3 Q 2019
Zawód Telemarketer:
-Kontakt telefoniczny z klientem
-Obdzownka klientów z pokazów
Zawód Przedstawiciel Handlowy:
-Sprzedaż produktów
-Kontakt z klientem
-Pozyskiwanie nowych klientów
#8. Błędy ortograficzne i literówki.
Ponad połowa rekrutrów twierdzi, że najbardziej rażą i dyskwalifikują kandydata błędy ortograficzne i językowe. Dlatego, wysyłając aplikację, daj sobie więcej czasu i starannie sprawdź poprawność językową i stylistyczną. Jeżeli jesteś słaby z ortografii, skorzystaj z programów sprawdzających błędy oraz koniecznie daj CV do przeczytanie bliskiej osobie. Patrząc z dystansu jesteśmy wstanie zauważyć więcej. Polecam program ORTOGRAF, z którym łatwo i szybko sprawdzisz poprawność ortograficzną i stylistyczną
#9. Ile stron?
Nie ma konieczności zmieszczenia się z CV na jednej stronie – jest to mit. Jeśli masz bogate doświadczenie, ciekawe umiejętności, które mogą zainteresować pracodawcę, to pochwal się. Jednak uważam, że trzy strony to jest wystarczająco dużo, aby opowiedzieć o sobie. Dobrze jest jednak już na samym początku zaakcentować najważniejsze kwestie. Ten manewr zainteresuje rekrutera i skłoni go do dalszego czytania.
Jeśli masz bogate doświadczenie, możesz:
– zastosować CV z panelem bocznym, gdzie ważne informacje o Tobie mogą się znaleźć już na pierwszej stronie
– rozbudować w nagłówku motto zawodowe, aby już na samym początku było wiadomo, że jesteś ciekawym kandydatem
– wybrać formę CV celowego, co oznacza, że umieścisz w nim tylko te kompetencje i to doświadczenie, które jest adekwatne do ogłoszenia. Jednak wówczas zaznacz na początku dokumentu, że jest to CV w strukturze celowej i w dalszej części wymień swoje pozostałe doświadczenie, ale już bez szczegółów.
#10. Brak klauzuli o przetwarzaniu danych.
Często bywa, że jesteśmy tak zaangażowani w treść CV, że zapominamy o najważniejszym, o klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli jej nie będzie lub będzie nieaktualna – Nikt do Ciebie nie zadzwoni, ponieważ nie wyrazisz na to zgody. Dlatego zwróć uwagę:
- Czy pracodawca życzy sobie konkretnej klauzuli i zamieścił taką informację w ogłoszeniu o pracę. Wówczas powinieneś ją każdorazowo wkleić do konkretnego CV.
- Czy przez przypadek nie została w Twoim dokumencie klauzula obowiązująca u innego pracodawcy: (to byłby olbrzymi błąd).
- Jak brzmi obecnie obowiązująca klauzula zawsze pomocne w tym zakresie są GOOGLE
Pamiętaj
Bądź Zawodowo Skuteczny !
Pozdrawiam
Hanna Mańczak-Jankiewicz
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
E-book
Twoje CV na 5+
Sprawdź! Najnowszy trening
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za