Strona główna » CV + List Motywacyjny » List motywacyjny
List motywacyjny
Chcę pracować, umiem, potrafię, podołam, jestem bardzo dobrym kandydatem. To tylko niektóre zwroty, których powinieneś użyć aby skutecznie przekonać do Siebie przyszłego Pracodawcę.
List motywacyjny to osobista spersonalizowana do konkretnego pracodawcy prośba o przyjęcie do pracy. To Twój list reklamowy mówiący, dlaczego właśnie TY jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko oraz co zyska Pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie.
Czy warto wysyłać list motywacyjny?
List motywacyjny wraz z CV to komplet dokumentów powszechnie uznawany za dokumenty aplikacyjne. Od jakiegoś czasu na rynku pracy zauważalna jest tendencja rezygnacji z listu motywacyjnego. Głównym powodem jest słaba jakość wysyłanych listów, kopiowania gotowych szablonów, które nic nie mówią o Tobie i nie wnoszą nic do procesu rekrutacji.
Jest jednak nadal grupa Pracodawców, która wymaga przesłania razem z CV także listu. Dodam, że ja osobiście polecam zawsze wysłanie tego dokumentu. Odpowiedź jest prosta.
Upraszczając CV możesz wysłać szybko i jak się bardzo będziesz chciał, wyślesz takie samo na każde ogłoszenie. List motywacyjny wymaga większego zaangażowania, ale waga tego dokumentu jest bardzo duża, ponieważ pokazujesz wprost korzyści jakie będzie miała konkretna Firma, jeśli zatrudni właśnie Ciebie.
Nie ma tam miejsca na domysły i na skromność. Zareklamuj się jak najlepiej, pisz o wszystkich swoich sukcesach, które pasują do danej pracy – pisz odważnie, używaj zwrotów: chcę pracować, umiem, potrafię, podołam, jestem bardzo dobrym kandydatem.
Jeśli szukasz pracy i znalazłeś ogłoszenie, które Ciebie interesuje warto podjąć ten wysiłek. Ponieważ dobrze napisany na pewno zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.
Budowa listu motywacyjnego
LM Składa się z 3 części: Wstęp, Rozwinięcie, Zakończenie. Każdy z tych akapitów zawiera konkretne informacje, które powinieneś przekazać.
Wstęp
Jak wskazuje nazwa dokumentu „list” – jego układ ma właśnie formę znaną wszystkim ze szkolnej ławy, czyli formę listu.
Elementy obowiązkowe:
- Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres, telefon oraz adres mailowy).
- Po prawej stronie: data wysłania, poniżej dane pracodawcy (nazwę oraz dane teleadresowe).
- Jeżeli znamy osobę rekrutująca lub właściciela Firmy możemy zwrócić się do niego bezpośrednio. W sytuacji, gdy ogłoszenie publikuje Agencja Pracy lub Agencja Personalna występująca w imieniu pracodawcy - list adresujemy właśnie do niej.
We wstępnie umieszczamy jeszcze dwie ważne informacje:
- Na jakie stanowisko aplikujemy: podajemy nazwę oraz numer referencyjny jeśli występuje w ogłoszeniu.
- Drugą informacją jest podanie z jakiego źródła dowiedzieliśmy się o rekrutacji np. portal internetowy, osobista wizyta w firmie, ogłoszenie w gazecie.
Grafika listu motywacyjnego może nawiązywać do grafiki Twojego CV. Taka sama czcionka, kolorystyka, nawet dodatnie zdjęcia z pewnością zwiększy walory estetyczne tych dokumentów i będzie odebrane jako profesjonalny zestaw.
Poniżej dwa przykłady nagłówków, które możesz wykorzystać w swoich aplikacjach.
Rozwinięcie
To najważniejsza część LM, tutaj Pracodawca przeczyta jakie będzie miał korzyści z zatrudnienia Ciebie w swojej firmie. Rozwinięcie dzielę na dwie części:
1.Informacje o posiadanych umiejętnościach, kwalifikacjach, doświadczeniach zawodowych potrzebnych na aplikowane stanowisko.
2. Informacje o cechach charakteru, Twojej osobowości, które są adekwatne do wymagań.
Naczelna zasada rozwinięcia, nie przepisujemy wszystkich umiejętności i cech charakteru (te dane zawarłeś w CV). W LM wybieramy tylko te, które najbardziej pasują do danego ogłoszenia.
Aby dobrze wybrać umiejętności i kwalifikację powinieneś przeanalizować ogłoszenie o pracę. Pracodawca dokładnie tam precyzuje jakiej potrzebuje osoby. Jest to zawarte zazwyczaj w zakresie obowiązków lub w akapicie, wymagania kandydata.
- Nie pisz ogólników, że potrafisz wykonać pewne czynności, ale podaj konkretne przykłady dotychczasowych zajęć.
- Wybierz maksymalnie trzy przykłady, które według Ciebie najbardziej pasują do wymagań Pracodawcy.
- Do każdego przykładu podaj korzyść jaką będzie miała firma wybierając Twoją kandydaturę.
Przykład 1
W zakresie obowiązków wskazany jest: kontakt telefoniczny z Klientami firmy.
Twoje przykładowe odpowiedzi:
W swoje poprzedniej pracy byłem odpowiedzialny za umówienie telefoniczne spotkań z planem minimalnym 20 spotkań dziennie; lub zajmowałam się sprzedażą przez telefon – dziennie wykonywałam 200 telefonów w celu pozyskania kontrahentów. Jednocześnie uczestniczyłem w 4 szkoleniach sprzedażowych z obsługi telefonicznej klientów.
Korzyść dla przyszłego Pracodawcy
Zatrudniając mnie, zyskacie Państwo doświadczonego kompetentnego pracownika gotowego do telefonicznej pracy z Klientem już od pierwszego dnia pracy.
Przykład 2
Zarządzanie podległym personelem
TAK: Byłam odpowiedzialna i nadzorowałem pracę 10 pracowników fizycznych i 2 liderów, lub prowadziłam zespół 10 osobowy. Moi Szefowie cenili we mnie najbardziej umiejętność wyznaczania zadań i realizację wykonania.
Korzyść dla Przyszłego Pracodawcy.
Zatrudniając mnie zyskujecie Państwo Managera, który potrafi kierować pracownikami na różnych szczeblach.
Przykład 1
Jeżeli pracodawca wymienia, iż szuka osób: sumiennych, obowiązkowych i nastawiony na realizację wyznaczonych zadań
Twoje przykładowe odpowiedzi:
Zawsze w terminie realizowałem swoje obowiązki i zadania. Miałem najniższy wskaźnik reklamacji w całym zespole.
Przykład 2
Pracodawca szuka osób komunikatywnych, łatwo nawiązujących kontakty oraz osób umiejących pracować w grupie.
Twoje przykładowe odpowiedzi:
Klienci byli zadowoleni z mojej obsługi, często otrzymywałem pochwały i polecenia do obsługi innych osób. W pracy byłem lubiany przez kolegów i przełożonych. Zawsze, jeżeli była taka możliwość zamieniałem się w grafikach i zastępowałem kolegów w trakcie ich urlopu.
Jeżeli w związku w wykonywanymi czynnościami zdobyłeś jakiś tytuł lub premię za wyniki – powinieneś się tym pochwalić. np. Byłam pracownikiem miesiąca lub otrzymywałam premie roczną za przestrzeganie standardów pracy.
Unikaj zwrotów, które wprowadzaj niepewność typu: postaram się; ufam, że sobie poradzę; myślę, że. Opowiadasz o sobie dlatego musisz być pewien swoich mocnych stron.
Zakończenie
W zakończeniu przed Tobą jeszcze jedno zadanie. Wytłumaczyć Pracodawcy Dlaczego chcesz pracować w Jego Firmie.
To jest bardzo istotna wiadomość dla osoby czytającej twoje dokumenty. Jeżeli jest to Twoja wymarzona firma, w której zawsze chciałeś pracować – Możesz to napisać.
Warto dodać jednak kilka konkretów, które będą świadectwem, że wiesz, gdzie aplikujesz i zapoznałeś się z historią. Możesz użyć następujących argumentów:
- Państwa przedsiębiorstwo jest wiodące w branży ......
- Cieszycie się opinią dobrego Pracodawcy
- Produkty firmy są cenione przez konsumentów
- Firma wdraża nowe technologie, a ja chce się uczyć od najlepszych i pracować dla najlepszymi
Na koniec
Podziękuj za czas poświęcony na zapoznanie się z Twoją aplikacją, wyraź chęć spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na której bliżej przedstawisz swoją osobę.
Zakończ koniecznie dodając zwrot grzecznościowy „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę? – Dowiedz się Więcej!
Pamiętaj Bądź Zawodowo Skuteczny !
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Odpal Myślenie
Ozan Varol
Motywacja, rozwój zawodowy, rozwój osobisty
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za