Co dalej po maturze?

Jak wybrać zawód lub dalszy kierunek edukacji po maturze, to pytanie zadaje sobie wielu absolwentów. Moje rady znajdziesz w wywiadzie, którego udzieliłam w Radiu Września.  Zapraszam wszystkich absolwentów do lektury. 

W pierwszej kolejność:  Skup się na sobie, oceń swoje predyspozycje i preferencje, nie porównuj się z innymi. 

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Co dalej po maturze ?

Skrót wywiadu udzielonego w Radiu Września. Co dalej po maturze? Zapraszam serdecznie. 

Kliknij link do wywiadu Co dalej po maturze? lub przeczytać skrót. Zapraszam. 

 

Na jaką ofertę edukacyjną mogą liczyć tegoroczni maturzyści. 

Oferta edukacyjna dla maturzystów i absolwentów jest obecnie bardzo rozbudowana.

Absolwenci szkół średnich mają do wyboru szkoły policealne uczące w konkretnych zawodach, kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz studia wyższe, które w 90% przypadków są studiami dwustopniowymi. 

Wybierając pierwszy stopień, zazwyczaj będzie to poziom licencjatu, dostajemy jeszcze dodatkowe trzy lata na zastanowienie się i utwierdzenie w wyborach zawodowych. 

Studia magisterskie, dodatkowe dwa lata możemy wykorzystać na doprecyzowanie i skonkretyzowanie naszych wyborów. Warto jednak pamiętać, iż powinno to być w podobnym obszarze  zainteresowań (idąc np. na politechnikę, z pewnością trudno nam będzie się przenieść na polonistykę i odwrotnie) jednak możemy operować w podobnej grupie przedmiotów przodujących.

 

Co zrobić, jeżeli nie wiem co mam robić.

 

Bywają takie sytuacje dość często, że po 3 latach nauki nadal nie wiemy, co chciałbym robić zawodowo, jaki zawód wykonywać. Ten problem w największym obszarze dotyka absolwentów liceum, ale nie jest obcy także młodzieży kończącej technikum czy szkołę branżową. Natomiast tam objawia się trochę w łatwiejszej wersji, tzn. ja na pewno wiem, że nie chcę pracować w zawodzie, które się wyuczyłem.

Szukając dla siebie idealnej ścieżki zawodowej – w obu przypadkach działamy podobnie:  

 

Wybór powinniśmy oprzeć na analizie trzech obszarów:

  1. Predyspozycji zawodowych,
  2. Preferencji zawodowych
  3. Warunków pracy, stylu życia, który nam najbardziej odpowiada

I etap – określenie predyspozycji

 

Predyspozycje zawodowe – to wrodzone zdolności do wykonywania konkretnych zawodów lub grup czynności. Jeżeli mamy pewną predyspozycję, niektóre czynności wykonujemy lepiej niż inni i z większą przyjemnością. 

 

To, że funkcjonujemy zgodnie z predyspozycjami zawodowymi, możemy zaobserwować już w szkole podstawowej, gdzie następuje naturalny podział.  Choć nie do końca umiemy to nazwać: ale są wśród nas osoby, które świetnie i szybko się uczą (predyspozycje badawcze, są tacy, którzy doskonale liczą i lubią pracować z liczbami, cyframi – predyspozycje konwencjonalne).

Mówi się o 6 podstawowych typach osobowości zawodowej, z czego trzy w sposób przodujący występują u każdego z nas. Warto je poznać, wówczas łatwiej nam będzie podejmować decyzje, czy też rozumieć swoje wybory z przyszłości.

Wybór zawodu zgodny z predyspozycjami zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego. 

Pobierz Test Hollanda, na końcu artykułu. 

 

II etap określenie preferencji

 

Preferencja – coś, co lubię robić. Szukając własnych preferencji, możemy się skupić na dwóch obszarach:

Merytorycznym: Tutaj podpowiedzią będą odpowiedzi na pytania? Jakich przedmiotów uczysz się najchętniej, z jakich masz najlepsze oceny. Jeżeli z wielu jesteś prymusem to jakich uczysz się najszybciej. 

Jeśli w ogóle nie lubisz się uczyć to zawsze, są przedmioty, na które chodzisz chętniej lub z których szybciej z mniejszym nakładem sił otrzymasz lepszą ocenę. To jest właśnie dla nas podpowiedź.

Czas wolny- zabawne sytuacje. Ponieważ jak zadaję pytanie, co lubisz robić, jak nic nie musisz robić ? Odpowiedź brzmi: nic nie robię.😊

Natomiast przy bliższym poznaniu sprawy, docieramy do setna. Są osoby, które preferują spędzenie czasu z innymi i w ogóle lubią otaczać się ludźmi – to już jest podpowiedź, abyśmy rozwijali się w  zawodowy gdzie przedmiotem pracy są ludzie,

Osoby, które preferują samotne spędzanie czasu, lubią pracować w pojedynkę nad zadaniem, dodatkowo dobrze się czują w obszarze t.zw języków sztucznych: cyfry, wzory – będą prawdopodobnie dobrze pracowały jako programiści, księgowi.

 

Pobierz test Klimowa, który pomoże Ci ocenić, w jakim obszarze pracy spełnisz się najbardziej   

 

III etap –  warunki pracy i styl życia 

Wiąże on się najbardziej z miejscem pracy, formą zatrudnienia, godzinami.

I ten element jest istotny przy wyborze konkretnego pracodawcy.

 

Wybór zawodu to są takie puzzle – nasze puzzle życiowe i sztuka jest je ułożyć dobrze w odpowiedniej kolejności i czasie.

 

Czy możemy udzielić absolwentom jakiś jeszcze rad ? 

Może trzy podpowiedzi:

Pierwsza: Jeśli już absolutnie całkowicie nie wiem, w którą stronę pójść co lubię robić lub lubię wykonywać wile czynności i nie mogę się zdecydować.

To chociażby na pierwszym etapie wybrać kierunek edukacji, który jest nam bliższy i mam tutaj na myśli określenie typu: humanistyczny, matemetyczno – fizyczny bądź przyrodniczy.

Będzie to taki wybór optymalny, który da nam jeszcze odrobinę czasu na określenie konkretnego zawodu.

Druga: Postarać się  odpowiedź na pytanie z kim chciałbym pracować: (w dużym uproszeczniu można rzec)  z ludźmi, z przedmiotami, ze zwierzętami  czy z cyframi

Tutaj pomocny może być Test Klimowa, który możesz pobrać.

Trzecia prawda, którą mogłabym podpowiedzieć maturzystom to się skupić się na sobie: wsłuchać się w siebie, my zazwyczaj wiemy,  co lubimy robić, co nam się podoba najbardziej. Postarać się odpowiedzieć na pytania: 

– jakie mam pierwsze skojarzenia myśląc o pracy i o sobie, 

– jakie czynności mi się najbardziej kojarzą jak słyszę zdanie “idę do pracy”, 

Nie porównywać się z kolegami innymi członkami rodziny, chyba że wykonywane przez nich zawody nam się podobają. Ale na pewno na tym etapie,  nie analizować kwestii finansowej. 

Pamiętajmy o naszym sukcesie finansowym, decydują jeszcze inne czynniki: rynek, własna determinacja, szczęście. 

Jest takie piękne powiedzenie Konfucjusza

         ” Jak wybierzesz zawód, który kochasz to nigdy nie będziesz pracował”

 

Jeżeli wybierzesz zawód, który lubisz, do którego masz naturalne predyspozycje, to będziesz wykonywał go chętniej i z większą przyjemnością – jeżeli robimy to, co lubimy, wówczas wykonujemy to lepiej. Jeżeli robię to dobrze,  inni również to doceniają. 

 

Kto może nam pomóc w tym wyborze? 

 

Jeżeli mamy takie wątpliwości i borykamy się z takimi  dylematami, warto skorzystać z pomocy. Na tym etapie możemy skorzystać z pomocy doradców zawodowych (szkoła, poradnie pedagogiczno- psychologicznych, czy też pracujących w gabinetach psychologicznych) gdzie możemy otrzymać pomoc.

Prowadzone jest spotkanie, podczas którego przeprowadzane są testy diagnostyczne: testy predyspozycji i preferencji zawodowych, połączone z  wywiadem doradczym, rozmową doradczą lub coachingową. 

Jestem pewna, że zbitka tych informacji będzie dla was dużą pomocą.

 Więcej na temat wyborów zawodowych możecie Państwo przeczytać na stronie

www. zawodowyskuteczny.com

Znajdziecie tam także  przygotowany specjalny Pakiet Uczeń, Pakiet Uczeń który wychodzi naprzeciw rozterkom tegorocznych absolwentów.

 

Zapraszam    

 

Co dalej po maturze
Pakiet Uczeń

E-book CV
Rozmowa rekrutacyjna

Masz pytania Napisz do mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

O autorze

Hanna Mańczak-Jankiewicz  Doradca Zawodowy, Trener Kariery 

Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych.    Czytaj więcej o mnie – Zapraszam

o mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

polub mnie na fb

Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV

Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?

Treningi indywidualne

Bądź na bieżąco

 

Sprawdź także

Wracam na rynek pracy

Kompleksowy program wspomagający powrót na rynek pracy.

Zastanawiasz się, w którą stronę zawodowo podążać? Zapraszam sprawdź Pakiet w Którą stronę
Borykasz się z innymi wyzwaniami zawodowymi. Umów się na spotkanie

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu

Adres

Logo (Transparent)

Ⓒ 2020 - Zawodowo Skuteczny