Co dalej po maturze?
Jak wybrać zawód lub dalszy kierunek edukacji po maturze, to pytanie zadaje sobie wielu absolwentów. Rady doradcy zawodowego online znajdziesz w wywiadzie, którego udzieliłam w Radiu Września. Zapraszam wszystkich absolwentów do lektury.
W pierwszej kolejność: Skup się na sobie, oceń swoje predyspozycje i preferencje, nie porównuj się z innymi.

Skrót wywiadu udzielonego w Radiu Września. Co dalej po maturze? Zapraszam serdecznie.
Kliknij link do wywiadu Co dalej po maturze? lub przeczytać skrót. Zapraszam.
Na jaką ofertę edukacyjną mogą liczyć tegoroczni maturzyści.
Oferta edukacyjna dla maturzystów i absolwentów jest obecnie bardzo rozbudowana.
Absolwenci szkół średnich mają do wyboru szkoły policealne uczące w konkretnych zawodach, kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz studia wyższe, które w 90% przypadków są studiami dwustopniowymi.
Wybierając pierwszy stopień, zazwyczaj będzie to poziom licencjatu, dostajemy jeszcze dodatkowe trzy lata na zastanowienie się i utwierdzenie w wyborach zawodowych.
Studia magisterskie, dodatkowe dwa lata możemy wykorzystać na doprecyzowanie i skonkretyzowanie naszych wyborów. Warto jednak pamiętać, iż powinno to być w podobnym obszarze zainteresowań (idąc np. na politechnikę, z pewnością trudno nam będzie się przenieść na polonistykę i odwrotnie) jednak możemy operować w podobnej grupie przedmiotów przodujących.
Co zrobić, jeżeli nie wiem co mam robić.
Szukając dla siebie idealnej ścieżki zawodowej – w obu przypadkach działamy podobnie:
- Predyspozycji zawodowych,
- Preferencji zawodowych
- Warunków pracy, stylu życia, który nam najbardziej odpowiada
I etap – określenie predyspozycji
To, że funkcjonujemy zgodnie z predyspozycjami zawodowymi, możemy zaobserwować już w szkole podstawowej, gdzie następuje naturalny podział. Choć nie do końca umiemy to nazwać: ale są wśród nas osoby, które świetnie i szybko się uczą (predyspozycje badawcze, są tacy, którzy doskonale liczą i lubią pracować z liczbami, cyframi – predyspozycje konwencjonalne).
Mówi się o 6 podstawowych typach osobowości zawodowej, z czego trzy w sposób przodujący występują u każdego z nas. Warto je poznać, wówczas łatwiej nam będzie podejmować decyzje, czy też rozumieć swoje wybory z przyszłości.
Wybór zawodu zgodny z predyspozycjami zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego.
Pobierz Test Hollanda, na końcu artykułu.
II etap określenie preferencji
Merytorycznym: Tutaj podpowiedzią będą odpowiedzi na pytania? Jakich przedmiotów uczysz się najchętniej, z jakich masz najlepsze oceny. Jeżeli z wielu jesteś prymusem to jakich uczysz się najszybciej.
Jeśli w ogóle nie lubisz się uczyć to zawsze, są przedmioty, na które chodzisz chętniej lub z których szybciej z mniejszym nakładem sił otrzymasz lepszą ocenę. To jest właśnie dla nas podpowiedź.
Czas wolny- zabawne sytuacje. Ponieważ jak zadaję pytanie, co lubisz robić, jak nic nie musisz robić ? Odpowiedź brzmi: nic nie robię.
Natomiast przy bliższym poznaniu sprawy, docieramy do setna. Są osoby, które preferują spędzenie czasu z innymi i w ogóle lubią otaczać się ludźmi – to już jest podpowiedź, abyśmy rozwijali się w zawodowy gdzie przedmiotem pracy są ludzie,
Osoby, które preferują samotne spędzanie czasu, lubią pracować w pojedynkę nad zadaniem, dodatkowo dobrze się czują w obszarze t.zw języków sztucznych: cyfry, wzory – będą prawdopodobnie dobrze pracowały jako programiści, księgowi.
Pobierz test Klimowa, który pomoże Ci ocenić, w jakim obszarze pracy spełnisz się najbardziej
III etap – warunki pracy i styl życia
Wiąże on się najbardziej z miejscem pracy, formą zatrudnienia, godzinami.
I ten element jest istotny przy wyborze konkretnego pracodawcy.
Wybór zawodu to są takie puzzle – nasze puzzle życiowe i sztuka jest je ułożyć dobrze w odpowiedniej kolejności i czasie.
Czy możemy udzielić absolwentom jakiś jeszcze rad ?
Może trzy podpowiedzi:
Pierwsza: Jeśli już absolutnie całkowicie nie wiem, w którą stronę pójść co lubię robić lub lubię wykonywać wile czynności i nie mogę się zdecydować.
To chociażby na pierwszym etapie wybrać kierunek edukacji, który jest nam bliższy i mam tutaj na myśli określenie typu: humanistyczny, matemetyczno – fizyczny bądź przyrodniczy.
Będzie to taki wybór optymalny, który da nam jeszcze odrobinę czasu na określenie konkretnego zawodu.
Druga: Postarać się odpowiedź na pytanie z kim chciałbym pracować: (w dużym uproszeczniu można rzec) z ludźmi, z przedmiotami, ze zwierzętami czy z cyframi
Tutaj pomocny może być Test Klimowa, który możesz pobrać.
Trzecia prawda, którą mogłabym podpowiedzieć maturzystom to się skupić się na sobie: wsłuchać się w siebie, my zazwyczaj wiemy, co lubimy robić, co nam się podoba najbardziej. Postarać się odpowiedzieć na pytania:
– jakie mam pierwsze skojarzenia myśląc o pracy i o sobie,
– jakie czynności mi się najbardziej kojarzą jak słyszę zdanie “idę do pracy”,
Nie porównywać się z kolegami innymi członkami rodziny, chyba że wykonywane przez nich zawody nam się podobają. Ale na pewno na tym etapie, nie analizować kwestii finansowej.
Pamiętajmy o naszym sukcesie finansowym, decydują jeszcze inne czynniki: rynek, własna determinacja, szczęście.
Jest takie piękne powiedzenie Konfucjusza
” Jak wybierzesz zawód, który kochasz to nigdy nie będziesz pracował”
Jeżeli wybierzesz zawód, który lubisz, do którego masz naturalne predyspozycje, to będziesz wykonywał go chętniej i z większą przyjemnością – jeżeli robimy to, co lubimy, wówczas wykonujemy to lepiej. Jeżeli robię to dobrze, inni również to doceniają.
Kto może nam pomóc w tym wyborze?
Prowadzone jest spotkanie, podczas którego przeprowadzane są testy diagnostyczne: testy predyspozycji i preferencji zawodowych, połączone z wywiadem doradczym, rozmową doradczą lub coachingową.
Jestem pewna, że zbitka tych informacji będzie dla was dużą pomocą.
Więcej na temat wyborów zawodowych możecie Państwo przeczytać na stronie
www. zawodowyskuteczny.com
Znajdziecie tam także przygotowany specjalny Pakiet Uczeń, Pakiet Uczeń który wychodzi naprzeciw rozterkom tegorocznych absolwentów oraz kurs na temat: Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Zapraszam
Co dalej po maturze
Pakiet Uczeń


O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
polub mnie na fb
Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Wracam na rynek pracy
Kompleksowy program wspomagający powrót na rynek pracy.
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Choć niektórzy są innego zdania, w rzeczywistości motoryzacja to nie tylko praca w salonie samochodowym. Ten sektor gospodarki oferuje znacznie bardziej różnorodne miejsca
Portale wspierające maturzystów
Matura coraz bliżej. W którą stronę podążać, jaki wybrać kierunek? Czy się dostanę na wymarzone studia ? To tylko niektóre pytania pojawiające się w głowach
Adres
- 62-300 Września ul. Kościelna 12 b
- 501-022-398
- zawodowoskuteczny@gmail.com