Jak znaleźć pracę, jeśli nie ma odpowiednich ogłoszeń?

Czym jest poszukiwanie pracy? Przekładając na język sprzedażowy: szukanie pracy to nic innego jak znalezienie odbiorców, którzy będą chcieli kupić produkt – którym jestem Ja. 

Jak dotrzeć do wymarzonego odbiorcy, jak dotrzeć do wymarzonego Pracodawcy, u którego chciałbym podjąć zatrudnienie? 

Kochani dzisiaj 5 punktów jak skutecznie dotrzeć do Pracodawcy, nawet jeśli nie prowadzi procesów rekrutacyjnych.  

Szukając pracy często skupiamy się tylko na portalach zamieszczających ogłoszenia. Jest to niewątpliwie najbardziej popularna metoda, ale nie zawsze jest najbardziej skuteczna.

Co zrobić, jeśli nie widzę odpowiednich ogłoszeń o pracę lub te, na które wysyłam własne CV, nie dają rezultatów. 

Odpowiedź jest jedna – Należy wdrożyć kolejną metodę poszukiwania pracy, którą jest samodzielne dotarcie do interesujących mnie pracodawców.

Samodzielne poszukiwanie pracy

To nic innego, jak dotarcie do Pracodawcy i przekazanie swoich dokumentów aplikacyjnych (CV lub CV + list motywacyjny) bez względu na to, czy obecnie w danej Firmie jest prowadzona rekrutacja na wybrane stanowisko, czy nie.

Dlaczego Warto? 

Firmy bardzo często tworzą własne bazy kandydatów do pracy – Jeżeli pojawia się potrzeba zatrudnienia pracownika – w pierwszej kolejności sprawdzają własne bazy danych? Pamiętajmy proces rekrutacji jest drogi i zabiera sporo czasu (od 2 do 3 miesięcy): publikacja ogłoszenia, czas na spłynięcie dokumentów – Czasami jest potrzeba szybkiego zatrudnienia – wówczas sięga się do swoich zasobów.

Krok 1 

Lista Firm

Sporządzam listę Pracodawców: wybieram Firmy, w których chciałbym pracować lub które zatrudniają pracowników o podobnych kwalifikacjach do moich.

W zależności od Twoich preferencji oraz posiadanych kwalifikacji możesz przygotować listę firm pod względem branży, lokalizacji lub renomy. Są pewne grupy stanowisk powszechnie występujących np. stanowiska administracyjne, księgowe, handlowe, które są potrzebne w wielu branżach i spora ilość firm posiada właśnie te działy.

Jeśli masz bardzo ścisłe kwalifikacje zapewne Twój wybór będzie mniejszy, mimo wszystko  warto zadbać o ilość firm na Twojej liście. Im będzie ich więcej tym, zwiększasz szanse na sukces: przyśpieszasz  własne zatrudnienie lub zmianę pracy.

Krok 2 

Zakładka Kariera

Na większości stron internetowych znajdują się  zakładki poświęcone zatrudnieniu – ich nazwy są różne: kariera, praca, dołącz do nas. Znajdziesz tam informacje dotyczące aktualnych rekrutacji oraz informacje dla kandydatów, którzy chcieliby dołączyć do danej firmy, ale obecnie nie ma dla nich interesujących propozycji pracy.

Prawdopodobnie będzie tam adres mailowy do kontaktu, na który możemy wysłać własną aplikację lub  link umożliwiający rejestrację się w bazie kandydatów.  Koniecznie skorzystaj z tej opcji kontaktu. 

Krok 3 

Kontakt po wysłaniu aplikacji

Po wysłaniu aplikacji dobrze jest zadzwonić do Firmy np. do działu HR i potwierdzić, czy aplikacja dotarła, czy w najbliższym czasie będzie prowadzona rekrutacja. Im będzie częstszy kontakt, tym bardziej zostaniesz zapamiętany. Nie będziesz już kandydatem anonimowym.

Krok 4 

Jeżeli na stronie firmy nie ma zakładki kariera?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt telefoniczny z pracodawcą. Sugerowałabym zadzwonić i poprosić o rozmowę lub kontakt do osoby, która odpowiedzialna jest za prowadzenie procesów rekrutacyjnych w ostateczności poprosić o adres mailowy, na który mógłbyś dostarczyć własne podanie.

Krok 5 

Wizyty osobiste w Firmach

Wizyty osobiste w Firmach. Bardzo wielu kandydatów boi się wizyt osobistych – Ale jest to naturalna sprawa – Każdy z nas na jakimś etapie swojej kariery zawodowej szukał pracy lub będzie jej szukał – Pozostawienie własnych dokumentów w Firmie nie jest czymś złym ani nie powinno nikogo dziwić.

Jest to bardzo skuteczny sposób dotarcia szczególnie w małych Firmach, gdzie  często można spotkać właściciela lub osobę odpowiedzialną za rekrutacje. Jeżeli zostaniesz zapamiętany i zrobisz dobre wrażenie – być może szybciej zostaniesz zatrudniony.  

Podpowiedzi – wzór maila 

Co napisać w mailu wysyłając własne CV, jeżeli nie odnosimy się do konkretnego ogłoszenia o  pracę.

Wzór maila

Szanowni Państwo nawiązując do: tutaj możesz odwołać się do prowadzonej rozmowy z pracodawcą lub napisać ogólnie np. nawiązując do prowadzonej przez Państwa działalności jestem zainteresowany podjęciem zatrudnienia w Państwa Firmie.

Następnie wskazujesz jakie stanowiska Ciebie interesują możesz wskazać konkretny zawód, jeżeli takowy posiadasz lub wpisać obszar prac, które możesz wykonywać i którymi jesteś zainteresowany. np. Podejmę pracę w dziale administracyjnym, handlowym lub produkcyjnych.

Zakończ informacją: Będę zobowiązany za potwierdzenie otrzymania moich dokumentów oraz z przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście.  

 Koniecznie pamiętaj, aby wyrazić zgodę  na przetwarzanie danych w innym przypadku Pracodawca nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia 

Hanna Mańczak-Jankiewicz 

Trener Kariery, Doradca zawodowy online, Trener kompetencji managerskich

Sprawdź również jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.

NOWA PRACA W 2021 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV

E-book CV
Rozmowa rekrutacyjna

Masz pytania Napisz do mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

O autorze

Hanna Mańczak-Jankiewicz  Doradca Zawodowy, Trener Kariery 

Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych.    Czytaj więcej o mnie – Zapraszam

Hanna Mańczak-Jankiewicz

o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

polub mnie na fb

Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV

Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?

Treningi indywidualne

Bądź na bieżąco

 

Sprawdź także

Borykasz się z innymi wyzwaniami zawodowymi. Umów się na spotkanie

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu