Rynek Pracy 2021

Wynagrodzenia, najbardziej pożądane zawody, jak długo będziemy odpoczywać. 

 

Zapraszam na skrót najważniejszych 😊 subiektywnie dla mnie informacji o rynku pracy w 2021. 

Dowiesz się: jakich wynagrodzeń możesz się spodziewać. Sprawdzisz, czy pracujesz w najbardziej pożądanych w 2021 roku zawodach. Na koniec ile będziesz miał dni pracujących, a ile dni wolnego, ale bez urlopu: ).

Zapraszam 

Rynek pracy w 2021

 

Wynagrodzenia

 

Najniższa stawka minimalna w 2021 roku to kwota  2800,00 Brutto (brutto t.zn. z podatkami i ubezpieczeniem),  oznacza to, że nasza wypłata netto (na rękę) wyniesie  2061,67 zł.  Stawka ta obowiązuje przy całym etacie, który w Polsce wynosi 40 godzin tygodniowo. Jeżeli jesteś zatrudniony na inny wymiar etatu np. ½, tę kwotę powinieneś podzielić na pół.

Najniższa stawka godzinowa dla umów zlecenie i samozatrudnionych.  W 2021 roku to kwota to 18,30 brutto za godzinę. Oznacza to, że pracując na umowę zlecenie i  przeliczając Twój czas pracy na godziny, nie możesz otrzymać mniej niż 18,30 brutto. Oczywiście od tej kwoty należy odliczyć podatek i składki ZUS. Tak jak kwota podatku wynika ze skali podatkowej i będzie to zaliczka w wysokości 17% kwoty, przy składkach ZUS to czy będą odliczane, zależy od innych czynników m.in. od tego, czy jest to jedyne Twoje źródło utrzymania, czy jesteś osobą uczącą się lub, czy pracujesz u innych pracodawców, gdzie otrzymujesz minimum najniższe wynagrodzenie.  umowa 

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie. Według założeń  budżetowych w  2021 roku nasze przeciętne wynagrodzenie brutto wyniesie 5259,00. Jeśli tyle będziesz zarabiał wówczas, netto otrzymasz 3796,00 zł. 

 

W których zawodach można liczyć na podwyżkę😊 w 2021

Niestety pandemia cały czas tłoczy nasz rynek pracy i poważnie zachwiała bezpieczeństwo i stabilność w wielu branżach. Jednak są takie, które pomimo kryzysu będą radziły sobie nieźle.

Wg raportu i analiz zebranych przez portal Onet.pl, na podstawie danych publikowanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny)  największe podwyżki spodziewane są w następujących branżach i sektorach.

 • Ok. 500 zł miesięcznie (+5,8 proc.) w sektorze informacji i komunikacji,
 •  ok. 490 zł (+6,3 proc.) w sektorze naftowym,
 • ok. 460 zł (+6,6 proc.) w sektorze profesjonalnym, naukowym i technicznym,
 • ok. 330 zł (+6,2 proc.) w sektorze poligrafii oraz reprodukcji zapisanych nośników informacji.

Zawody, w których nie zabraknie pracy w 2021

 

Raport najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy opublikowała firma Antal.  Według niego duży optymizm pod względem ilości pracy oraz oczekiwanych dochodów powinny mieć osoby pracujące w  następujących profesjach. Jak można było się spodziewać, największe zapotrzebowanie jest widoczne w branżach związanych z szeroko rozumianą pracą w „sieci”, ale jest jeden wyjątek, to specjalista ds. BHP. 

Z czego wynika taka tendencja: Z okoliczności życia w pandemii. Coraz więcej osób i firm z konieczności oraz z dbania o własne bezpieczeństwo przywiązuje większą uwagę do kwestii sanitarnych i szeroko pojętemu bezpieczeństwu pracy. Z tego też powodu w czołówce specjalista ds. BHP. Drugi powód warunki życia, które wymusiły na nas przeniesienie aspektów konsumpcji i rozrywki do świata on- linie.

 • Specjalista ds. BHP – jest odpowiedzialny za przystosowanie firmy do bieżących wymogów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Sprawdź Kartę Zawodu .
 • Ekspert ds. e-commerce – osoby pracujące na tym stanowisku zajmują się prowadzeniem sprzedaży przez Internet
 • Digital manager – to osoba zajmująca się planowaniem, wdrażaniem i kontrolą działań marketingowych (reklama, promocje) mających na celu pozyskanie nowych klientów, za pośrednictwem kanałów internetowych z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych.
 • UX designer – osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się tworzeniem gier komputerowych Sprawdź Kartę Zawodu .

Być może masz kompetencje w tych dziedzinach lub chcesz uzupełnić  wiedzę 😊. Rozważ tę prognozę, rok się dopiero rozpoczął.

 

Ile dni będziemy pracować w 2021 

 

Przed nami: 

 • 2016 godzin pracy
 • 252 dni pracy
 • Mamy 113 dni wolnych uwzględniających wszystkie weekendy i święta, ale jeszcze bez urlopu. Ostatni wers podoba mi się najbardziej😊

Jeśli chcesz sprawić dokładnie, kiedy możesz liczyć na długi weekend – polecam również KALENDARZE 2021.

ŻYCZĘ Ci DOBREGO ROKU

Hanna Mańczak-Jankiewicz 

Doradca Zawodowy, Trener Kariery  


Odnośniki:

Antal – Raport płacowy

 

Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

NOWA PRACA W 2021 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV

E-book CV
Rozmowa rekrutacyjna

Masz pytania Napisz do mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

O autorze

Hanna Mańczak-Jankiewicz  Doradca Zawodowy, Trener Kariery 

Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych.    Czytaj więcej o mnie – Zapraszam

Hanna Mańczak-Jankiewicz

o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

polub mnie na fb

Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV

Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?

Treningi indywidualne

Bądź na bieżąco

 

Sprawdź także

Zastanawiasz się, w którą stronę zawodowo podążać? Zapraszam sprawdź Pakiet w Którą stronę
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu CV - Zapraszam
Borykasz się z innymi wyzwaniami zawodowymi. Umów się na spotkanie

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu