Jak zaplanować zmianę pracy ?

Trzy kroki: Cel, Plan, Działanie. Napisz własny program zmiany pracy, pobierz chceklistę, która zbliżycie Cię do celu. 

Jak zmienić pracę

Nowe Cele

Początek nowego roku to czas obfitujący w podsumowania, nowe cele, a także nasze mniejsze czy większe obietnice. Czy zawsze udaje się je zrealizować, czy trwamy w naszych postanowieniach, jaka jest nasza motywacja? Na te pytania myślę, każdy sam  udzieli najlepszej odpowiedzi. Wspaniale by było, aby odpowiedź brzmiała TAK.  Jest jednak jeszcze jeden scenariusz, ten drugi i niestety często bardzo realny. Mamy cel, zaczynamy działać, ale wpadamy w zanany wir zajęć i obowiązków. Czasami nie mamy już siły na realizację nowych wyzwań – ponieważ wymagają zazwyczaj dużo energii, nie zawsze są łatwe, a jak zapomnimy, co nas motywowało do realizacji  – to za miesiąc nie pamiętamy o naszym postanowieniu lub po prostu staramy się o nim zapomnieć.

70% z nas jest niezadowolonych ze swojej pracy. 

Podobnie jest z pracą – 70% z nas jest niezadowolonych z obecnej pracy, narzeka na szefa, zarobki rodzaj wykonywanego zadania. W sytuacjach kryzysowych postanawiamy TAK JA, MUSZĘ ZMIENIĆ PRACĘ i wielu się to udaje. Jest jednak spora grupa, która po tygodniu, po uspokojeniu się sytuacji, rezygnuje. Mówimy do siebie: jakoś to będzie, na pewno się ułoży, nigdzie nie jest dobrze. Czy warto rezygnować?

Uważam, że praca zaraz po wyborze partnera życiowego jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Spędzamy w niej długie godziny, całe lata – Szkoda życia na trwanie w miejscu, które nam nie odpowiada.

Czy zmiana pracy jest łatwa?

Oczywiście nie, jak każda zmiana w naszym życiu jest na początku ciężka i wymaga dużo samozaparcia, determinacji i motywacji.

 

Poznaj 5 kroków do skutecznej zmiany pracy.

 

 

Krok 1: Podejmij decyzję

W pierwszej kolejności zacznij od konkretnego postanowienia: Tak zamieniam Pracę.

 

Krok 2: Określ własne motywy zmiany pracy.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę. To jest kluczowy etap. Ponieważ jeżeli chcemy coś zmienić, to coś nas do tego motywuje. Albo chcemy od czegoś uciec 😊, albo do czegoś dobiec.

Powód zmiany pracy jest najistotniejszy, aby zmiana, którą planujesz przeprowadzić, była trwała. Odpowiedź sobie na kilka pytań, które będą Cię wspierały  w Twojej ważnej, ale z pewnością trudnej decyzji.

Jeżeli zmiana wynika z chwili albo jest podyktowana zmęczeniem, znużeniem albo nieistotną w dłuższej perspektywie kłótnią z kolegą z pracy lub z przełożonym to z pewnością nie będzie ona trwała. Za tydzień się wszystko poukłada i stwierdzisz, że nie jest także źle, jakoś to się ułoży. Ten stan będzie trwał do następnej małej „załamki”.

Motywy zmiany pracy

Motywów zmiany pracy jest bardzo wiele, każdy z nas jest inny i każdy dąży do czegoś innego. Poniżej kilka moich przykładów. Natomiast Twój Motyw Zmiany Pracy spisz na kartce i  schowaj do portfela. To pomoże Ci pamiętać, dlaczego chcesz zmienić pracę, jeżeli już nie będziesz miał na to siły.

Powód  

Oczekiwania 

 

Krok 3: Jaka jest moja praca idealna? 

Teraz określ swoją pracę idealną. Być może nie znajdziesz od razu takiej, która spełnia wszystkie parametry, ale zawsze będziesz bliżej Twojego celu.

Im będziesz bardziej szczegółowy, tym lepiej dla Ciebie. Poniżej moje propozycje.

 

Jeżeli już przerobiłeś punkt 1,2,3  – przejdź dalej. Jak napisał Stephen Covey w książce „7 nawyków, skutecznego działania”Sprawdź – Książki, które polecam.  

 

„Ty jesteś programistą, napisz program i włącz program”

 

Krok 4:  Napisz swój program zmiany pracy

Twój program zmiany pracy składa się z trzech etapów.

Jak zmienić pracę

Program działa w sytuacji równoczesnego zastosowania trzech elementów.

CeluJak nie wiesz, dokąd zmierzasz, to nie dojdziesz. Będziesz błądził, błąkał się i ostatecznie zrezygnujesz, ponieważ stwierdzisz, że to nie działa, to się nie uda. Określ Cel.  

Planu – Jeśli znasz cel, to wiesz, do czego dążysz – podobnie jest z nawigacją, jak nie określisz dobrze celu, to dojedziesz w złe miejsce. Tak jak planujesz drogę lub podróż zaplanuj proces zmiany pracy. Twoja droga, twoje kroki, które kolejno wykonasz.

Działania – jeśli znasz cel i masz plan, to po prostu działaj 😊. 

 

Jeśli pominiesz, któryś z elementów to plan nie zadziała.

 

Cel + Działania (pomijamy plan): Wydasz dużo energii, będziesz miał zapał, ale jak nie będzie planu, to po prostu stracisz orientacje. Nie będziesz miał punktu odniesienia i ostatecznie możesz się pogubić i przestać działać. 

Cel bez Planu i Działania: to tylko życzenie lub marzenie.

Plan bez Celu:po prostu nie powstanie

Dlatego też te trzy kroki razem gwarantują sukces.

 

Krok 5: Zaplanuj działanie 

 

Przygotowałam dla Ciebie ściągę, którą możesz pobrać w formie tabeli. Jest dostępna w  formatach: PDF i Word. Mam nadzieję, że posłuży Ci podczas planowania Twoje zmiany lub znalezienia pracy i będzie dla Ciebie dobrym przewodnikiem oraz drogowskazem. Znajdziesz tam krok po kroku, co powinieneś wykonać, aby osiągnąć cel. Poniżej krótki opis. 

Cel zmieniam pracę: 

Określ na jaką, w jakim zawodzie, w jakiej branży. Z pewnością posiadasz wiele kompetencji, które powodują, że z powodzeniem możesz pracować w wielu branżach i zawodach. Określ od 3 do 5 stanowisk lub obszarów, w których chciałbyś i możesz pracować i w tych zawodach będziesz szukał.

Techniczne przygotowanie

 Sprawdź, kiedy ostatni raz przygotowywałeś CV czy jest ono aktualne, czy dostosowane jest do stanowisk, o jakie się ubiegasz, jak wyglądają Twoje profile na Linkedin lub Goldneline. Skorzystaj z wiedzy na moim blogu: Profile zawodowe – Goldenline  oraz w E-booku.e-book – CV Twoja zawodowa wizytówka na 5+ .

 Wybierz metody poszukiwania pracy

90% z nas ogranicza się do szukania pracy tylko przez ogłoszenia. Sama rekomenduję wdrożenie równoczesne minimum 5 metod szukania pracy. 

Nanieś plan do swojego kalendarz

Szukanie pracy, to ciężka praca. Jeśli nie zaplanujesz odpowiedniego czasu w kalendarzu i nie zarezerwujesz go na ten cel, może się okazać, że Twoja aktywność będzie niewystarczająca. Określ czas, kiedy w ciągu tygodnia lub określ dni w tygodniu, kiedy będziesz się zajmował szukaniem pracy. (ilość godzin np. jedna godzina dziennie oraz porę dnia). Im będziesz bardziej precyzyjny, tym szybciej osiągniesz sukces.

 Sprawdzaj aktywność

Im będziesz bardziej aktywny, szybciej osiągniesz cel. Im więcej zasiejesz, tym więcej zbierzesz. Aktywność jest kluczowa, ponieważ szybciej zobaczysz efekty. Pozytywne efekty nas bardziej mobilizują. Jeśli po dwóch tygodniach zobaczysz w swojej aktywności, że wysłałem 3 aplikacje – to powinieneś być ze sobą szczery, że raczej bez olbrzymiego szczęścia. Twoja zmiana może się oddalać.

Zapraszam Cię do pobrania checklisty mam nadzieję, że pomoże ona w skutecznym działaniu na rynku pracy i w realizacji Twoich planów zawodowych. Osobiście ją przerobiłam i wiem, że działa. 

Jak przygotować się do rozmowy o pracę? —> Sprawdź ofertę szkolenia!

Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.

NOWA PRACA W 2022 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV

E-book CV
Rozmowa rekrutacyjna

Masz pytania Napisz do mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

O autorze

Hanna Mańczak-Jankiewicz  Internetowy Doradca Zawodowy, Trener Kariery 

Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych.    Czytaj więcej o mnie – Zapraszam

Hanna Mańczak-Jankiewicz

o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

polub mnie na fb

Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV

Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?

Treningi indywidualne

Bądź na bieżąco

 

Sprawdź także

Wracam na rynek pracy

Kompleksowy program wspomagający powrót na rynek pracy.

Zastanawiasz się, w którą stronę zawodowo podążać? Zapraszam sprawdź Pakiet w Którą stronę
Borykasz się z innymi wyzwaniami zawodowymi. Umów się na spotkanie

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu