Strona główna » Praca » Jak zaplanować zmianę pracy ?
Jak zaplanować zmianę pracy ?
Trzy kroki: Cel, Plan, Działanie. Napisz własny program zmiany pracy, pobierz chceklistę, która zbliżycie Cię do celu.
Nowe Cele
Początek nowego roku to czas obfitujący w podsumowania, nowe cele, a także nasze mniejsze czy większe obietnice. Czy zawsze udaje się je zrealizować, czy trwamy w naszych postanowieniach, jaka jest nasza motywacja? Na te pytania myślę, każdy sam udzieli najlepszej odpowiedzi. Wspaniale by było, aby odpowiedź brzmiała TAK. Jest jednak jeszcze jeden scenariusz, ten drugi i niestety często bardzo realny. Mamy cel, zaczynamy działać, ale wpadamy w zanany wir zajęć i obowiązków. Czasami nie mamy już siły na realizację nowych wyzwań – ponieważ wymagają zazwyczaj dużo energii, nie zawsze są łatwe, a jak zapomnimy, co nas motywowało do realizacji – to za miesiąc nie pamiętamy o naszym postanowieniu lub po prostu staramy się o nim zapomnieć.
70% z nas jest niezadowolonych ze swojej pracy.
Podobnie jest z pracą – 70% z nas jest niezadowolonych z obecnej pracy, narzeka na szefa, zarobki rodzaj wykonywanego zadania. W sytuacjach kryzysowych postanawiamy TAK JA, MUSZĘ ZMIENIĆ PRACĘ i wielu się to udaje. Jest jednak spora grupa, która po tygodniu, po uspokojeniu się sytuacji, rezygnuje. Mówimy do siebie: jakoś to będzie, na pewno się ułoży, nigdzie nie jest dobrze. Czy warto rezygnować?
Uważam, że praca zaraz po wyborze partnera życiowego jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Spędzamy w niej długie godziny, całe lata – Szkoda życia na trwanie w miejscu, które nam nie odpowiada.
Czy zmiana pracy jest łatwa?
Oczywiście nie, jak każda zmiana w naszym życiu jest na początku ciężka i wymaga dużo samozaparcia, determinacji i motywacji.
Poznaj 5 kroków do skutecznej zmiany pracy.
Krok 1: Podejmij decyzję
W pierwszej kolejności zacznij od konkretnego postanowienia: Tak zamieniam Pracę.
Krok 2: Określ własne motywy zmiany pracy.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę. To jest kluczowy etap. Ponieważ jeżeli chcemy coś zmienić, to coś nas do tego motywuje. Albo chcemy od czegoś uciec , albo do czegoś dobiec.
Powód zmiany pracy jest najistotniejszy, aby zmiana, którą planujesz przeprowadzić, była trwała. Odpowiedź sobie na kilka pytań, które będą Cię wspierały w Twojej ważnej, ale z pewnością trudnej decyzji.
Jeżeli zmiana wynika z chwili albo jest podyktowana zmęczeniem, znużeniem albo nieistotną w dłuższej perspektywie kłótnią z kolegą z pracy lub z przełożonym to z pewnością nie będzie ona trwała. Za tydzień się wszystko poukłada i stwierdzisz, że nie jest także źle, jakoś to się ułoży. Ten stan będzie trwał do następnej małej „załamki”.
Motywy zmiany pracy
Motywów zmiany pracy jest bardzo wiele, każdy z nas jest inny i każdy dąży do czegoś innego. Poniżej kilka moich przykładów. Natomiast Twój Motyw Zmiany Pracy spisz na kartce i schowaj do portfela. To pomoże Ci pamiętać, dlaczego chcesz zmienić pracę, jeżeli już nie będziesz miał na to siły.
Powód
Oczekiwania
- W tej firmie nie mogę już osiągnąć więcej
- Określ, czego oczekujesz: awansu, nowego stanowiska, lepszych benefitów
- Zarabiam zbyt mało
- Jakie są Twoje preferencje finansowe
- Nie odpowiada mi mój przełożony
- Z jakich powodów: określ szczegółowo cechy, które Tobie nie odpowiadają. W nowej pracy też będziesz miał nowego Szefa. Warto wiedzieć co w obecnym Ciebie najbardziej irytuje.
- Atmosfera w pracy jest fatalna
- Przez kogo najbardziej?
- Godziny pracy i forma zatrudnienia mi nie odpowiadają
- Jaka jest Twoja praca idealna?
Krok 3: Jaka jest moja praca idealna?
Teraz określ swoją pracę idealną. Być może nie znajdziesz od razu takiej, która spełnia wszystkie parametry, ale zawsze będziesz bliżej Twojego celu.
Im będziesz bardziej szczegółowy, tym lepiej dla Ciebie. Poniżej moje propozycje.
- Stanowisko
- Branża
- Ulubiona Firma
- Rodzaj wykonywanych czynności
- Lokalizacja
- Godziny pracy
- Zarobki
- Dodaykowe benefity
Jeżeli już przerobiłeś punkt 1,2,3 – przejdź dalej. Jak napisał Stephen Covey w książce „7 nawyków, skutecznego działania”Sprawdź – Książki, które polecam.
„Ty jesteś programistą, napisz program i włącz program”
Krok 4: Napisz swój program zmiany pracy
Twój program zmiany pracy składa się z trzech etapów.
Program działa w sytuacji równoczesnego zastosowania trzech elementów.
Celu – Jak nie wiesz, dokąd zmierzasz, to nie dojdziesz. Będziesz błądził, błąkał się i ostatecznie zrezygnujesz, ponieważ stwierdzisz, że to nie działa, to się nie uda. Określ Cel.
Planu – Jeśli znasz cel, to wiesz, do czego dążysz – podobnie jest z nawigacją, jak nie określisz dobrze celu, to dojedziesz w złe miejsce. Tak jak planujesz drogę lub podróż zaplanuj proces zmiany pracy. Twoja droga, twoje kroki, które kolejno wykonasz.
Działania – jeśli znasz cel i masz plan, to po prostu działaj 😊.
Jeśli pominiesz, któryś z elementów to plan nie zadziała.
Cel + Działania (pomijamy plan): Wydasz dużo energii, będziesz miał zapał, ale jak nie będzie planu, to po prostu stracisz orientacje. Nie będziesz miał punktu odniesienia i ostatecznie możesz się pogubić i przestać działać.
Cel bez Planu i Działania: to tylko życzenie lub marzenie.
Plan bez Celu:po prostu nie powstanie
Dlatego też te trzy kroki razem gwarantują sukces.
Krok 5: Zaplanuj działanie
Przygotowałam dla Ciebie ściągę, którą możesz pobrać w formie tabeli. Jest dostępna w formatach: PDF i Word. Mam nadzieję, że posłuży Ci podczas planowania Twoje zmiany lub znalezienia pracy i będzie dla Ciebie dobrym przewodnikiem oraz drogowskazem. Znajdziesz tam krok po kroku, co powinieneś wykonać, aby osiągnąć cel. Poniżej krótki opis.
Cel zmieniam pracę:
Określ na jaką, w jakim zawodzie, w jakiej branży. Z pewnością posiadasz wiele kompetencji, które powodują, że z powodzeniem możesz pracować w wielu branżach i zawodach. Określ od 3 do 5 stanowisk lub obszarów, w których chciałbyś i możesz pracować i w tych zawodach będziesz szukał.
Techniczne przygotowanie
Sprawdź, kiedy ostatni raz przygotowywałeś CV czy jest ono aktualne, czy dostosowane jest do stanowisk, o jakie się ubiegasz, jak wyglądają Twoje profile na Linkedin lub Goldneline. Skorzystaj z wiedzy na moim blogu: Profile zawodowe – Goldenline oraz w E-booku.e-book – CV Twoja zawodowa wizytówka na 5+ .
Wybierz metody poszukiwania pracy
90% z nas ogranicza się do szukania pracy tylko przez ogłoszenia. Sama rekomenduję wdrożenie równoczesne minimum 5 metod szukania pracy.
Nanieś plan do swojego kalendarz
Szukanie pracy, to ciężka praca. Jeśli nie zaplanujesz odpowiedniego czasu w kalendarzu i nie zarezerwujesz go na ten cel, może się okazać, że Twoja aktywność będzie niewystarczająca. Określ czas, kiedy w ciągu tygodnia lub określ dni w tygodniu, kiedy będziesz się zajmował szukaniem pracy. (ilość godzin np. jedna godzina dziennie oraz porę dnia). Im będziesz bardziej precyzyjny, tym szybciej osiągniesz sukces.
Sprawdzaj aktywność
Im będziesz bardziej aktywny, szybciej osiągniesz cel. Im więcej zasiejesz, tym więcej zbierzesz. Aktywność jest kluczowa, ponieważ szybciej zobaczysz efekty. Pozytywne efekty nas bardziej mobilizują. Jeśli po dwóch tygodniach zobaczysz w swojej aktywności, że wysłałem 3 aplikacje – to powinieneś być ze sobą szczery, że raczej bez olbrzymiego szczęścia. Twoja zmiana może się oddalać.
Zapraszam Cię do pobrania checklisty mam nadzieję, że pomoże ona w skutecznym działaniu na rynku pracy i w realizacji Twoich planów zawodowych. Osobiście ją przerobiłam i wiem, że działa.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę? —> Sprawdź ofertę szkolenia!
Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.
NOWA PRACA W 2022 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV
O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Internetowy Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Wracam na rynek pracy
Kompleksowy program wspomagający powrót na rynek pracy.
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za