Mowa ciała na rozmowie rekrutacyjnej.

Jak panować nad swoim ciałem podczas rozmowy o pracę? 

 

Komunikacja niewerbalna to prawdziwa skarbnica informacji. Dobry obserwator wie, jak czytać komunikaty, które wysyłamy nieświadomie. 
Wszystko czego nie powiesz i tak zdradzą Twoje gesty! Dlatego nie daj się rozszyfrować i naucz się panować nad swoją mową ciała. 


Mowa ciała – to nieświadome informacje, które  wysyłamy naszemu rozmówcy. Składa się na nią szereg elementów –  m.in. mimika twarzy, postawa ciała, ton głosu, kontakt wzrokowy.

Kontrolowanie ciała, jeśli nigdy tego nie robiłeś może być prawdziwym wyzwanie, ale spokojnie – sprostasz tej nauce.

Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy, drugim praktyka. Na początku warto poznać podstawowe gesty i komunikaty, aby móc zaobserwować siebie. Następnie wybrać te, nad którymi chciałbyś w sposób świadomy zapanować.

Poniżej wybrałam dla Ciebie najbardziej popularne i istotne, które warto mieć pod kontrolą w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

1. Uśmiech i pogodny wyraz twarzy 
 

Uśmiech: osoby, które się uśmiechają wzbudzają większą sympatię i dobre skojarzenia. Dla tych, których lubimy jesteśmy zazwyczaj bardziej łaskawi i szybciej wybaczamy. Twoim celem jest zdobycie przychylności rekrutera, a uśmiech jest pierwszym krokiem do tego aby Ciebie polubił. Pogodny wyraz twarzy rozładowuje napięcie i powoduje, że jesteś postrzegany jako bardziej pewny siebie i przyjacielski. Nikt nie lubi zatrudniać ponuraków. Dlatego doradzam z całych sił – pomimo stresu uśmiechaj się:)  ale jak ze wszystkim zachowaj umiar żarty i opowiadanie kawałów nie jest dobrym rozwiązaniem. 

2. Kontakt wzrokowy 

„oczy  zwierciadło naszej duszy”

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego uchodzi za jedną z podstawowych zasad komunikacji niewerbalnej oraz zasad dobrego wychowania.  Mówiąc do kogoś zawsze powinniśmy spojrzeć na tę osobę i podtrzymywać ten kontakt. Kontakt wzrokowy to nie jest wpatrywanie się w w drugą osobę czy też nachalne obserwowanie. Zdrowy i dobry kontakt to cykliczne i systematyczne spojrzenia, które wykonujemy podczas rozmowy około 5 sekund  w połączeniu z gestykulacją i mimiką twarzy. 

2. Postawa Ciała 

Postawa ciała: bądź wyprostowany i w sposób zdecydowany uściśnij dłoń swojemu rozmówcy. Podpieranie głowy, drapanie się, czy też skulona pozycja ciała będą wskazywała o Twojej słabości i niezdecydowaniu. Wyobraź sobie, że jesteś jedynym najlepszym kandydatem na to stanowisko, a Twoje ciało to pokarzę. Drobna uwaga – Przy przywitaniu nie wyciągasz ręki jako pierwszy – tylko odpowiadasz na gest gospodarza.

 
3. Ułożenie dłoni i nóg 

Dłonie i ręce: zazwyczaj luźno ułożone na udach, możemy delikatnie podeprzeć się jedną ręką o oparcie krzesła. Gdy siedzimy przy stole ułóżmy dłonie przed sobą w sposób naturalny bądź delikatnie podeprzyjmy je na nadgarstkach. Absolutnie nie podpieramy się na łokciach. Podobnie jak z nogami unikamy sytuacji zamkniętych – czyli nie krzyżujemy rąk na klatce piersiowej.

Nogi trzymamy silnie oparte o podłogę w rozstawie na szerokość bioder. W szczególności Panowie powinni zwrócić na to uwagę, gdyż siadanie w większym rozkroku nie jest w dobrym guście. W przypadku Pań nogi trzymamy złączone razem lub jeśli nie jest to wygodna pozycja możemy elegancko założyć nogę na nogę. Uwaga na długość spódnicy – na rozmowę nie wybieramy się w długości mini.       

4. Sposób Siedzenia 

Sposób siedzenia – postaraj się zachowywać postawę naturalną. Usiądź na całym krześle, wyprostuj się i połową pleców dotykaj oparcia. Jesteś na rozmowie o pracę a nie w domu – dlatego nie wskazane jest” rozpychanie się, rozkładnie się  i  huśtanie na fotelu 🙂 

5. Gesty Kłamców 

Na koniec czego warto unikać na rozmowie o pracę  – Przedstawiam najbardziej popularne gesty kłamców 🙂 

 • Zakrywanie ręką ust po wypowiedzianym zdaniu – świadczy o tym, że ktoś przed chwilą skłamał;
 • Naukowcy twierdzą, że osoby które kłamią odczuwają swędzenie nosa. Dlatego  zwróć uwagę czy zbyt mocno nie pocierasz nosa w trakcie rozmowy;
 • Pocieranie oka – jeśli pocierasz oko w trakcie rozmowy tracisz kontakt wzrokowy, który jest postrzegany jako podstawa uczciwej komunikacji.
 • chwytanie się za ucho: blokowanie sobie słuchu – nie chcemy słyszeć naszych kłamstw;
 • poprawianie kołnierzyka – zazwyczaj dotyczy mężczyzn – tłumaczone jako wzrost ciśnienia w sytuacji, w której kłamiemy. W ten sposób ułatwiamy sobie oddychanie.

                                               Podsumowanie 

Jak mówi Tomasz Kammel znany prezenter oraz autor popularnego kanału na Youtube – Nasze Ciała to prawdziwe gaduły 🙂 Warto zadbać o to aby mówiły to na czym nam zależy:) Poniżej, krótka baza wiedzy dla Ciebie.

Pozdrawiam serdecznie 

Hanna Mańczak-Jankiewicz 

Więcej o rozmowie rekreacyjnej możesz przeczytać w moim e-booku. zapraszam poniżej. 

Baza Wiedzy 

E-book- Wygraj z Rekruterem

“Mowa Ciała” Barbara Pease

Kammel Czanel 🙂 Portal poświęcony Mowie Ciała

o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

E-booki
zawodowo skuteczne

Treningi indywidualne

Media społecznościowe

Kontakt

Logo (Transparent)

Masz pytania
Skontaktuj się

   

  Ⓒ 2020 - Zawodowo Skuteczny

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *