KARIERA, ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
Mowa ciała na rozmowie rekrutacyjnej.
Jak panować nad swoim ciałem podczas rozmowy o pracę?
Komunikacja niewerbalna to prawdziwa skarbnica informacji. Dobry obserwator wie, jak czytać komunikaty, które wysyłamy nieświadomie.
Wszystko czego nie powiesz i tak zdradzą Twoje gesty! Dlatego nie daj się rozszyfrować i naucz się panować nad swoją mową ciała.

Mowa ciała – to nieświadome informacje, które wysyłamy naszemu rozmówcy. Składa się na nią szereg elementów – m.in. mimika twarzy, postawa ciała, ton głosu, kontakt wzrokowy.
Kontrolowanie ciała, jeśli nigdy tego nie robiłeś może być prawdziwym wyzwanie, ale spokojnie – sprostasz tej nauce.
Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy, drugim praktyka. Na początku warto poznać podstawowe gesty i komunikaty, aby móc zaobserwować siebie. Następnie wybrać te, nad którymi chciałbyś w sposób świadomy zapanować.
Poniżej wybrałam dla Ciebie najbardziej popularne i istotne, które warto mieć pod kontrolą w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.
1. Uśmiech i pogodny wyraz twarzy
Uśmiech: osoby, które się uśmiechają wzbudzają większą sympatię i dobre skojarzenia. Dla tych, których lubimy jesteśmy zazwyczaj bardziej łaskawi i szybciej wybaczamy. Twoim celem jest zdobycie przychylności rekrutera, a uśmiech jest pierwszym krokiem do tego aby Ciebie polubił. Pogodny wyraz twarzy rozładowuje napięcie i powoduje, że jesteś postrzegany jako bardziej pewny siebie i przyjacielski. Nikt nie lubi zatrudniać ponuraków. Dlatego doradzam z całych sił – pomimo stresu uśmiechaj się:) ale jak ze wszystkim zachowaj umiar żarty i opowiadanie kawałów nie jest dobrym rozwiązaniem.
2. Kontakt wzrokowy
„oczy zwierciadło naszej duszy”
Utrzymywanie kontaktu wzrokowego uchodzi za jedną z podstawowych zasad komunikacji niewerbalnej oraz zasad dobrego wychowania. Mówiąc do kogoś zawsze powinniśmy spojrzeć na tę osobę i podtrzymywać ten kontakt. Kontakt wzrokowy to nie jest wpatrywanie się w w drugą osobę czy też nachalne obserwowanie. Zdrowy i dobry kontakt to cykliczne i systematyczne spojrzenia, które wykonujemy podczas rozmowy około 5 sekund w połączeniu z gestykulacją i mimiką twarzy.
2. Postawa Ciała
Postawa ciała: bądź wyprostowany i w sposób zdecydowany uściśnij dłoń swojemu rozmówcy. Podpieranie głowy, drapanie się, czy też skulona pozycja ciała będą wskazywała o Twojej słabości i niezdecydowaniu. Wyobraź sobie, że jesteś jedynym najlepszym kandydatem na to stanowisko, a Twoje ciało to pokarzę. Drobna uwaga – Przy przywitaniu nie wyciągasz ręki jako pierwszy – tylko odpowiadasz na gest gospodarza.
3. Ułożenie dłoni i nóg
Dłonie i ręce: zazwyczaj luźno ułożone na udach, możemy delikatnie podeprzeć się jedną ręką o oparcie krzesła. Gdy siedzimy przy stole ułóżmy dłonie przed sobą w sposób naturalny bądź delikatnie podeprzyjmy je na nadgarstkach. Absolutnie nie podpieramy się na łokciach. Podobnie jak z nogami unikamy sytuacji zamkniętych – czyli nie krzyżujemy rąk na klatce piersiowej.
Nogi trzymamy silnie oparte o podłogę w rozstawie na szerokość bioder. W szczególności Panowie powinni zwrócić na to uwagę, gdyż siadanie w większym rozkroku nie jest w dobrym guście. W przypadku Pań nogi trzymamy złączone razem lub jeśli nie jest to wygodna pozycja możemy elegancko założyć nogę na nogę. Uwaga na długość spódnicy – na rozmowę nie wybieramy się w długości mini.
4. Sposób Siedzenia
Sposób siedzenia – postaraj się zachowywać postawę naturalną. Usiądź na całym krześle, wyprostuj się i połową pleców dotykaj oparcia. Jesteś na rozmowie o pracę a nie w domu – dlatego nie wskazane jest” rozpychanie się, rozkładnie się i huśtanie na fotelu 🙂
5. Gesty Kłamców
Na koniec czego warto unikać na rozmowie o pracę – Przedstawiam najbardziej popularne gesty kłamców 🙂
- Zakrywanie ręką ust po wypowiedzianym zdaniu – świadczy o tym, że ktoś przed chwilą skłamał;
- Naukowcy twierdzą, że osoby które kłamią odczuwają swędzenie nosa. Dlatego zwróć uwagę czy zbyt mocno nie pocierasz nosa w trakcie rozmowy;
- Pocieranie oka – jeśli pocierasz oko w trakcie rozmowy tracisz kontakt wzrokowy, który jest postrzegany jako podstawa uczciwej komunikacji.
- chwytanie się za ucho: blokowanie sobie słuchu – nie chcemy słyszeć naszych kłamstw;
- poprawianie kołnierzyka – zazwyczaj dotyczy mężczyzn – tłumaczone jako wzrost ciśnienia w sytuacji, w której kłamiemy. W ten sposób ułatwiamy sobie oddychanie.
Podsumowanie
Jak mówi Tomasz Kammel znany prezenter oraz autor popularnego kanału na Youtube – Nasze Ciała to prawdziwe gaduły 🙂 Warto zadbać o to aby mówiły to na czym nam zależy:) Poniżej, krótka baza wiedzy dla Ciebie.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Mańczak-Jankiewicz
Więcej o rozmowie rekreacyjnej możesz przeczytać w moim e-booku. zapraszam poniżej.
Baza Wiedzy
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
E-booki
zawodowo skuteczne
Treningi indywidualne
Media społecznościowe
Kontakt
Masz pytania
Skontaktuj się
- 62-300 Września ul. Kościuszki 12 b Gabinety Specjalistyczne Neuronek
- zawodowoskuteczny@gmail.com
- 501-022-398
Adres
- 62-300 Września ul. Kościelna 12 b
- 501-022-398
- zawodowoskuteczny@gmail.com