Strona główna » Kariera » # Pytania na rozmowie rekrutacyjnej
# Pytania na rozmowie rekrutacyjnej
W tym poście zamieszczam przykładowe odpowiedzi na pytania rekrutacyjne. Wszystkie pytania zadania zadaliście na moim Fanpage:)
Jak odpowiedzieć na pytania i na rozmowie kwalifikacyjnej.
1.Pytanie o organizację czasu .
Pracodawca, który będzie chciał sprawdzić Twoją umiejętność organizacji czasu lub zdolność do zapanowania nad wieloma sprawami – może zdać Tobie następujące pytanie.
# Co Pan zrobi w sytuacji, kiedy przychodząc do pracy okazuje się, że nie ma jednej osoby w zespole, którą Pan musi zastąpić, Szef zlecił do wykonania kolejny bardzo ważny raport na koniec dnia oraz dodatkowo pełni Pan dyżur w dziale obsługi Klienta?
Odpowiedź Dobra: Ustalam ważność poszczególnych zadań:
- sprawdzam swój kalendarz, weryfikuję, które zadania są z terminem realizacji na dzisiaj, a które mogę wykonać dnia jutrzejszego. Określam, ile czasu potrzebuję na ich realizację.
- Następnie odejmuje od czasu, który mi został – dyżur w dziale obsługi klienta, którego nie mogę przełożyć jednocześnie nikt nie może mnie zastąpić.
- Kontaktuje się z moim przełożonym i informuje go o sytuacji kadrowej w naszym dziale i ustalam, czy raport może zostać przesłany w innym terminie? Jeżeli nie – to określam czas, który potrzebuje na wykonanie tej pracy.
- Sprawdzam grafik koleżanki i określam zadania niezbędne do wykonania w dniu dzisiejszym.
Następnie mając już listę zadań do wykonania ustalam ich kolejność.
Taka odpowiedź na pytanie na pewno zadowoli rekrutera i pokarze tok Twojego myślenia i działania. Jednocześnie podkreślisz fakt, że nie wpadniesz w panikę.
Odpowiedź zła: Szefowi się nie odmawia, jakoś to się ułoży, klienci będą musieli poczekać.
2. Pytanie o oczekiwania wynagrodzenie.
#Jakie są Pana/ Pani oczekiwania finansowe?
To pytanie pada zawsze i każdy z nas wielokrotnie w swojej głowie – analizuje jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Kilka rad z mojej strony.
Pytanie o oczekiwane zarobki zadaje zawsze Rekruter pod koniec spotkania rekrutacyjnego. Jeżeli takie pytanie się nie pojawi (co jest rzadkością) ale różne bywa – musisz oczywiście zapytać jakiego poziomu wynagrodzenia możesz się spodziewać, jeżeli zostaniesz zatrudniony.
Proszę pamiętaj jednak zadajesz to pytania pod koniec rozmowy i nie jako pierwsze z Twojej listy pytań.
Jak odpowiedzieć:
- Podajemy kwotę, którą oczekujemy i za którą jesteśmy wstanie podjąć zatrudnienie zawyżoną maksymalnie o 15 %.
- Zbyt wysokie wymagania lub strategia oparta negocjacjach mogą okazać się błędem. Pracodawcy może nie stać na wyższą pensję, a w kolejce na zatrudnienie czekają równie dobrzy kandydaci, który zdecydują się na niższe wynagrodzenie. Jeżeli powiesz zbyt wysoką kwotę Firma może uznać, że nie będziesz wystarczająco zmotywowany, aby pracować za mniej – pomimo, że jesteś świetnym kandydatem – propozycję pracy otrzyma inna osoba. Dlatego warto zachować umiar i rozważyć swoje oczekiwania w każdą stronę.
- Jeżeli podasz zbyt niską pensję, która nie zabezpiecza Twoich potrzeb albo jest nieadekwatna do pracy na tym stanowisku – docelowo i tak będziesz zmuszony szukać pracy dalej lub starać się o dodatkowy etat lub zlecenia. Zbyt niska pensja będzie powodowała docelowo poczucie rozczarowania, że robisz dużo więcej niż zarabiasz oraz poczucie braku bezpieczeństwa, gdyż, pomimo że spędzasz cały dzień w pracy tak masz niedobory finansowe.
- Przy obliczeniu jakie jest średnie realne wynagrodzenie na danym stanowisku pomocne mogą byś kalkulatory wynagrodzeń dostępne na portalach internetowych, m.in. na pracuj.pl, które przedstawiają widełki wynagrodzeń dla różnych stanowisk.
- W sytuacji, kiedy wynagrodzenie składa się z 2 części: pensji podstawowej stałej oraz ruchomej, w skład, której mogą wchodzić premie, prowizję czy nagrody, dopytaj, jak kształtuje się ta proporcja, oraz jakiej prowizji możesz oczekiwać po pierwszym kwartale pracy. To jest bardzo istotne pytanie, ponieważ często pojawia się informacja, że premia jest nieograniczona albo to zależy od tego, ile Pan/ Pani będzie sprzedawał. Natomiast Ty nie pracujesz jeszcze w tej Firmie i nie wiesz jakie są realne obroty, które mógłbyś generować. Dlatego zasadne jest zapytanie o realny poziom premii po pierwszym kwartale pracy. Poproś rekrutera o taka informację na podstawie jego wcześniejszych doświadczeń z innymi pracownikami. Podana kwota da Tobie pogląd, że jeżeli będziesz solidnie pracował to możesz liczyć na podobne wynagrodzenie.
- Kolejna ważna sprawa związana z dochodami to rodzaj umowy i potencjalny wzrost pensji – zazwyczaj zaczynasz pracę w oparciu o umowę na okres próbny – zapytaj czy Twoje wynagrodzenie po przedłużeniu umowy się zwiększy i zaproponuj, kwotę jaka by Ciebie zadowoliła, nie powinna być ona wyższa nić 10 % Twojej podstawy.
- Ostatni aspekt zarobkowy – to ścieżka kariery w danej firmie i możliwości wzrostu pensji np. po roku pracy. Zapytaj czy Pracodawca na tym stanowisku przewiduje wzrost pensji dla pracowników. Od czego on jest uzależniony i kiedy to może nastąpić. Mając taką wiedzę łatwiej Tobie będzie podjąć decyzję czy np. przyjąć propozycję zatrudnienia i czy docelowo masz realną możliwość wzrostu zarobków.
3.Pytanie o przyszłego Szefa
#Jaką cechę powinien posiadać przełożony?
To pytanie posiada drugie dno. Rekruter nie pytania Ciebie o to, jaki ma być Twój Szef, ale o to, jaki Ty jesteś i czy będziesz pasował do Firmy, w której są już ustalone reguły gry, pracuje tam już Twój szef. W tym pytaniu Rekruter będzie dążył do sprawdzenia czy Ty się zdołasz dopasować do nich.
Jaki powinien byś Twój szef? – to rodzaj pytania uznawanego za pytanie dotyczące wartości. Wartości oceniane są jako coś bardzo osobistego i prawdziwego. Z tego powodu Pracodawca spodziewa się, że ta odpowiedź będzie szczera i pokaże Twoje prawdziwe oblicze. Niewiele osób potrafi kłamać w na temat wartości, ponieważ zazwyczaj mają one podłoże emocjonalne. Dlatego dobra odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna a zarazem powinna być przemyślana i ostrożna.
ŹLE:
Absolutnie nie mów jaki powinien być twój szef porównując go do poprzedniego przełożonego – ani pozytywnie, ani negatywnie. Jeśli będziesz zbytnio chwalił byłego szefa ktoś może wywnioskować, że będziesz za nim tęsknił i trudno się dostosujesz do nowych warunków i stylu zarządzania. Jak będziesz mówił źle – wiadomo, że się skompromitujesz i raczej nie otrzymasz tej posady.
DOBRZE:
Zachowaj dużą neutralność – w odpowiedzi wymień cechy, które są ważne i charakterystyczne dla wszystkich stanowisk kierowniczych. Zaliczamy tutaj umiejętność komunikacji, wyznaczanie zadań, doświadczenie zawodowe, motywowanie pracowników. Każdy Szef nawet najsłabszy zazwyczaj uważa, że świetnie się komunikuje, wyznacza zadania i motywuje swój zespół. Można sądzić, że był na szkoleniu dotyczącym tych kompetencji – w związku z powyższym uzna, że ona taki jest, a Ty ceniąc właśnie te wartości u pracowników z pewnością się do Niego dopasujesz.
CDN.
Sprawdź jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Więcej informacji o rozmowie rekrutacyjnej przeczytasz w moim E-booku! Zapraszam – doradca zawodowy online
Chciałbyś otrzymać darmowy rozdział – Zapisz się do newsleterra – Zjedź poniżej.
Hanna
Leave a Replay
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Odpal Myślenie
Ozan Varol
Motywacja, rozwój zawodowy, rozwój osobisty
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za