Strona główna » Praca » Szukam pracy – Jak skutecznie aplikować na ogłoszenie
Szukam pracy – Jak skutecznie aplikować na ogłoszenie
Widzę interesujące mnie ogłoszenie o pracę – Wysyłam CV i czekam. Czy na pewno to wszystko, co możesz zrobić?
Jak aplikować skutecznie na interesującą mnie ofertę. Porady doradcy zawodowego online
Kochani dzisiaj 5 punktów jak skutecznie aplikować na ogłoszenie o pracę.
Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z najpopularniejszych metod poszukiwania pracy.
Z uwagi na jej popularność, nie zawsze jest to najbardziej skuteczny sposób. Ponieważ na jedno ogłoszenie o pracę spływa często kilkaset aplikacji. Jak zwiększyć swoją szansę na bycie zauważonym? Z moich obserwacji i mojego doświadczenia wynika, że samo wysłanie CV to dopiero początek Twojej pracy z ogłoszeniem.
Przeczytaj, jak możesz zwiększyć swoje szanse na sukces, zostać zauważonym i zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną.
5 kroków pracy z ogłoszeniem o pracę
Krok 1
Zanim wyślesz pierwszy raz Twoje CV, sprawdzasz dokładnie ogłoszenie i starasz się dopasować do idealnego kandydata, którego szuka pracodawca i uwypuklić najbardziej zbieżne cechy pomiędzy Tobą a nim.
W pierwszej kolejności analizujesz zakres obowiązków ujęty w ogłoszeniu i najbardziej podobne czynności, które wykonywałeś w poprzednich pracach, wpisujesz w najbardziej widocznym miejscu pod konkretnym zatrudnieniem.
Drugi etap: przeglądasz dział „Nasz idealny kandydat lub „jeżeli jesteś, to dołącz” w tym akapicie ogłoszenia Pracodawca zazwyczaj umieszcza kompetencje, których szczególnie poszukuję w nowych pracowniku.
Znajdziesz tam informację o cechach charakteru oraz konkretnych umiejętnościach np.: umiejętność języków obcych, znajomość określonych programów. Ponownie sprawdzasz, w których obszarach jesteś najbardziej podobny i właśnie te cechy umieszczasz na samej górze w dziale CV: kompetencje i umiejętności.
Tak przygotowane CV wysyłasz do pracodawcy po raz pierwszy.
Krok 2
Powtórne wysłanie CV. Po tygodniu wysyłasz ponownie to samo CV na to samo ogłoszenie. Po co to robisz: przede wszystkim zwiększasz swoje szanse na to, aby być zauważonym.
Jeżeli na jedno ogłoszenie spływa wiele aplikacji, bywa, że rekruterzy nie zawsze są w stanie zapoznać się z wszystkimi podaniami i nie wszystkie zauważają w odpowiednim czasie. Po drugie systemy rekrutacyjne układają wpływające CV chronologicznie (pierwsze podania spadają na koniec). Jeżeli wyślesz aplikację dwa razy w odstępie czasowym, twoje CV znajdzie się na dwóch różnych stronach. Co zdecydowanie zwiększa szansę na sukces.
Krok 3
Wchodzisz na stronę internetową firmy, które zamieściła ogłoszenie i właśnie szuka kandydata. Odwiedzasz zakładkę kariera i sprawdzasz, czy również w tym miejscu znajdujesz się to ogłoszenie. Zazwyczaj firma, która dała ogłoszenie w portalach pracy, również zamieszcza je na swojej stronie. Wysyłasz kolejny raz Twoje CV.
Jeśli nie ma tam tego ogłoszenia, korzystasz z formularza kontaktowego lub ogólnego adresu do kontaktów z przyszłymi pracownikami i wysyłasz swoją aplikację, powołując się na ogłoszenie zamieszczenie na portalu internetowym.
Krok 4
Czas. Staraj się aplikować na ogłoszenie w pierwszych dwóch tygodniach od zamieszczenia. Nie czekaj do samego końca. Ogłoszenia często mają termin obowiązywania 30-dniowy. Jednak w pierwszych dwóch tygodniach zgłasza się najwięcej kandydatów i rozpoczynają się pierwsze rozmowy o pracę. Jeśli będą odpowiedni kandydaci, pracodawcy raczej nie będą szukać dalej. Czas jest dla nich również bardzo istotny. Ma tutaj zastosowanie efekt pierwszeństwa.
Krok 5
Portale zawodowe LinkedIn lub Goldenline. Odszukujesz profil firmy, w której chcesz pracować. Zazwyczaj znajduje się tam kilka zakładek: ogłoszenia o pracę, osoby, które pracują w tej firmie, obserwuj nas.
Profile zawodowe bardzo często, obsługują osoby pracujące w działach kadrowych i HR., czyli odpowiedzialne za prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Kontaktując się w ten sposób, trafisz bezpośrednio do źródła.
Twoim zadaniem jest w zależności od tego, co będzie zamieszone na tym profilu: aplikowanie na interesującą Ciebie ofertę pracy lub nawiązanie kontaktu z działem HR., który zajmuje się rekrutacją.
Zapewniam Cię, jeżeli wykonasz te wszystkie działania przy jednym ogłoszeniu o pracę. Twoje szanse na bycie zauważonym wzrastają o 300%.
Pamiętaj, w szukaniu pracy liczy się jakość Twojego CV, ale także intensywność poszukiwań.
Więcej na temat jak napisać skuteczne CV znajdziesz w moim E-Book – CV Twoja zawodowa wizytówka na 5+
Jak założyć profil Goldenline przeczytasz w artykule Profile zawodowe – Goldenline
Zapoznaj się również z tematem —> Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Pozdrawiam serdecznie i Powodzenia
Hanna Mańczak-Jankiewicz
Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.
NOWA PRACA W 2021 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV
O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za