Szukam pracy – Jak skutecznie aplikować na ogłoszenie

Widzę interesujące mnie ogłoszenie o pracę – Wysyłam CV i czekam. Czy na pewno to wszystko, co możesz zrobić?

Jak aplikować skutecznie na interesującą mnie ofertę. Porady doradcy zawodowego online

Kochani dzisiaj 5 punktów jak skutecznie aplikować na ogłoszenie o pracę. 

ogłoszenie o pracę

Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z najpopularniejszych metod poszukiwania pracy.

Z uwagi na jej popularność, nie zawsze jest to najbardziej skuteczny sposób. Ponieważ na jedno ogłoszenie o pracę spływa często kilkaset aplikacji. Jak zwiększyć swoją szansę na bycie zauważonym? Z moich obserwacji i mojego doświadczenia wynika, że samo wysłanie CV to dopiero początek Twojej pracy z ogłoszeniem.

Przeczytaj, jak możesz zwiększyć swoje szanse na sukces, zostać zauważonym i zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną. 

5 kroków pracy z ogłoszeniem o pracę

Krok 1 

Zanim wyślesz pierwszy raz Twoje CV, sprawdzasz dokładnie ogłoszenie i starasz się dopasować do idealnego kandydata, którego szuka pracodawca i uwypuklić najbardziej zbieżne cechy pomiędzy Tobą a nim. 

W pierwszej kolejności analizujesz zakres obowiązków ujęty w ogłoszeniu i najbardziej podobne czynności, które wykonywałeś w poprzednich pracach, wpisujesz w najbardziej widocznym miejscu pod konkretnym zatrudnieniem. 

Drugi etap: przeglądasz dział „Nasz idealny kandydat lub „jeżeli jesteś, to dołącz” w tym akapicie ogłoszenia Pracodawca zazwyczaj umieszcza  kompetencje, których  szczególnie poszukuję w nowych pracowniku. 

Znajdziesz tam informację o cechach charakteru oraz konkretnych umiejętnościach np.: umiejętność języków obcych, znajomość określonych programów. Ponownie sprawdzasz, w których obszarach jesteś najbardziej podobny i właśnie te cechy umieszczasz na samej górze w dziale CV: kompetencje  i umiejętności.

Tak przygotowane CV wysyłasz do pracodawcy po raz pierwszy.

Krok 2 

Powtórne wysłanie CV. Po tygodniu wysyłasz ponownie to samo CV na to samo ogłoszenie. Po co to robisz: przede wszystkim zwiększasz swoje szanse na to, aby być zauważonym. 

Jeżeli na jedno ogłoszenie spływa wiele aplikacji, bywa, że rekruterzy nie zawsze są w stanie zapoznać się z wszystkimi podaniami i nie wszystkie zauważają w odpowiednim czasie. Po drugie systemy rekrutacyjne układają wpływające CV chronologicznie (pierwsze podania spadają na koniec). Jeżeli wyślesz aplikację dwa razy w odstępie czasowym, twoje CV znajdzie się na dwóch różnych stronach. Co zdecydowanie zwiększa szansę na sukces. 

Krok 3 

Wchodzisz na stronę internetową firmy, które zamieściła ogłoszenie i właśnie szuka kandydata. Odwiedzasz zakładkę kariera i sprawdzasz, czy również w tym miejscu znajdujesz się to ogłoszenie. Zazwyczaj firma, która dała ogłoszenie w portalach pracy, również zamieszcza je na swojej stronie. Wysyłasz kolejny raz Twoje CV.

Jeśli nie ma tam tego ogłoszenia, korzystasz z formularza kontaktowego lub ogólnego adresu do kontaktów z przyszłymi pracownikami i wysyłasz swoją aplikację, powołując się na ogłoszenie zamieszczenie na portalu internetowym.

Krok 4 

Czas. Staraj się aplikować na ogłoszenie w pierwszych dwóch tygodniach od zamieszczenia. Nie czekaj do samego końca. Ogłoszenia często mają termin obowiązywania 30-dniowy. Jednak w pierwszych dwóch tygodniach zgłasza się najwięcej kandydatów i rozpoczynają się pierwsze rozmowy o pracę. Jeśli będą odpowiedni kandydaci, pracodawcy raczej nie będą szukać dalej. Czas jest dla nich również bardzo istotny. Ma tutaj zastosowanie efekt pierwszeństwa.

Krok 5 

Portale zawodowe LinkedIn lub Goldenline. Odszukujesz profil firmy, w której chcesz pracować. Zazwyczaj znajduje się tam kilka zakładek: ogłoszenia o pracę, osoby, które pracują w tej firmie, obserwuj nas.

Profile zawodowe bardzo często,  obsługują osoby pracujące w działach kadrowych i HR., czyli odpowiedzialne za prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Kontaktując się w ten sposób, trafisz bezpośrednio do źródła.

Twoim zadaniem jest w zależności od tego, co będzie zamieszone na tym profilu: aplikowanie na interesującą Ciebie ofertę pracy lub nawiązanie kontaktu z działem HR., który zajmuje się rekrutacją.

Zapewniam Cię, jeżeli wykonasz te wszystkie działania przy jednym ogłoszeniu o pracę. Twoje szanse na bycie zauważonym wzrastają o 300%.

Pamiętaj, w szukaniu pracy liczy się jakość Twojego CV, ale także intensywność poszukiwań. 😊

Więcej na temat jak napisać skuteczne CV znajdziesz w moim E-Book – CV Twoja zawodowa wizytówka na 5+ 

Jak założyć profil Goldenline przeczytasz w artykule Profile zawodowe – Goldenline

Zapoznaj się również z tematem —> Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Pozdrawiam serdecznie i Powodzenia 

Hanna Mańczak-Jankiewicz 

Doradca Zawodowy, Trener Kariery

Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.

NOWA PRACA W 2021 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV

E-book CV
Rozmowa rekrutacyjna

Masz pytania Napisz do mnie

Hanna Mańczak-Jankiewicz

O autorze

Hanna Mańczak-Jankiewicz  Doradca Zawodowy, Trener Kariery 

Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych.    Czytaj więcej o mnie – Zapraszam

Hanna Mańczak-Jankiewicz

o mnie

Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam 

Ostatnie Artykuły

polub mnie na fb

Nowa praca w 2021
Tak ale zacznij on nowego CV

Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?

Treningi indywidualne

Bądź na bieżąco

 

Sprawdź także

Borykasz się z innymi wyzwaniami zawodowymi. Umów się na spotkanie

Aktualności

Facebook, YouTube, Polecane książki

Polecam na blogu