Strona główna » Lider skuteczny » ABC Zarządzania – Motywacja
ABC Zarządzania – Motywacja
„Wilk syty i owca cała” – ABC Motywacji
Motywacja to mentalne paliwo naszego umysłu, które napędza nas do działania.
Bardzo często słyszymy on jest zmotywowany do pracy – zespół osiągną sukces, cały team był zmotywowany. Ale też jest druga strona medalu – również często zdarza się usłyszeć stwierdzenie – brakuje mu motywacji – nic z tego nie będzie.
No właśnie o co chodzi z ta motywacją – I jak się to ma z nasza funkcją kierowniczą.
Dla mnie to chyba jest jedna z najtrudniejszych kompetencji czy też umiejętności jakie powinien nabyć Manager w stosunku do swojego Teamu – Dlaczego?
Motywacji nie da nauczyć tak jak feedbacku czy zasad komunikacji – Motywację trzeba rozpoznać.
Motywacja to jest wewnętrzna siła – indywidualna dla każdego człowieka. W Twoim zespole, każdy może mieć zupełnie inne motywy, które go będą pchały do góry do przodu.
Motywacja w pracy i w życiu jest bardzo ważna – Powiedziałabym, że bez motywacji nie ma postępu.
Trochę Teorii
Definicja motywacji jest całe mnóstwo – dla mnie najlepszym określeniem tego czym jest motywacja jest samo określenie
„Motywacja” – Jest to zlepek 2 słów: Motyw i Akcja.
Mówiąc w skrócie: Powód,który powoduje działanie, który napędza do działania, który powoduje, że chce się więcej i jeszcze więcej.
Powodów, motywów mogą być tysiące – W życiu motywacja skłania do rozwijania swoich pasji, realizacji marzeń czy celów. Po prostu robienie czegoś co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi.
W pracy motywacja ma zapewnić zwiększenie produktywności pracownika. Motywacja to bodziec dzięki któremu pracownik pracuje lepiej, wydajniej i osiąga bardzo dobre wyniki. Co jeszcze w tej układance jest potrzebne – Pracownik jest zadowolony ze swojej pracy. A jak coś lubimy to wykonujemy to chętniej i lepiej.
Zadanie dla Kierownika
Co zrobić aby Twoi ludzie z przyjemnością przychodzili do pracy, widzieli wartość dodaną z tego, że pracują właśnie z Tobą dla Ciebie i w tej konkretnej Firmie.
Naszym zadaniem jest rozpoznanie bodźców motywacyjnych, które działają pozytywnie na konkretne osoby.
Czy jest to proste – Oczywiście nie – jest to bardzo trudne ale na pewno warto.
Od czego zaczynamy
1. Poznajemy rodzaje motywacji ( wewnętrzna i zewnętrzna) Obie mogą występować w pracy
2.Wypisujemy sobie listę możliwych dla mnie i dla mojej firmy czynników motywacyjnych
3. Dopasowujemy konkretne działania do konkretnych osób
Rodzaje motywacji
Motywacja wewnętrzna skłania nas do wykonania czynności w istocie, dla samego sensu wykonania.
Obejmuje te czynniki, które wypływają z wnętrza człowieka – są to czynniki, które powodują, że ludzie myślą w określony sposób i tym samym działają w określonym kierunku. Motywacja wewnętrzna to przede wszystkim osobiste preferencje, a wykonywana czynność ma zaspokoić nasze potrzeby. Dodatkowo wykonujemy ją w istocie dla samego sensu wykonania.
Przykładowe czynniki motywacji wewnętrznej, które mogą wspierać cele zawodowe.
1. Potrzeba uznania – docenienie starań i działań osoby, które lubią być zauważane i chwalone. Na pewną będą działały efektywniej, jeżeli wiedzą, że na końcu miesiąca pojawia się ranking, w którym one będą w pierwszej trójce.
2. Potrzeba wpływu – poczucie, że coś od nas zależy, że jesteśmy za coś odpowiedzialni – potencjalni i obecni kierownicy – dla takiej osoby samo zaproponowanie zastępstwa kierownika podczas jego urlopu – będzie niewątpliwie czynnikiem pobudzającym.
3. Poczucie przynależności do grupy do organizacji – Tworzę wspólnotę, jestem częścią czegoś wyjątkowego.
4. Pasja i samorealizacja – to jest wyśmienity motywator – Jeśli ktoś uwielbia wycieczki górskie może być dokonałbym przewodnikiem – Połączy prace i pasje.
5. Ambicja chęć rozwoju zawodowego – Jasno zarysowana ścieżka kariery, rozbudowana struktura jasne kryteria awansu – to elementy, które z pewnością będą dobrym motywatorem do osób, których celem i wartością będzie rozwój zawodowy
6. Pomoc innym ludziom – Praca dla innych, świadomość tego, że pomagam, że komuś będzie żyło się lepiej.
9. Rywalizacja – chęć sprawdzenia się i możliwość współzawodnictwa – wszelkie rankingi, porównania – to element, który na pewno pobudza do działania.
Motywacja wewnętrzna jest bardzo kluczowa natomiast aby ona wystąpiła potrzebne jest również bardzo dobre dopasowanie człowieka do stanowiska do zakresu obowiązków.
Przykład:
Jeżeli zatrudniamy osoby dla których wartością jest rodzina – a wprowadzimy 2 zmianowy dzień pracy – taki pracownik pomimo wielu walorów kompetencyjnych – nie będzie zmotywowany do pracy na 2 zmianę – Dla niego najważniejszym motywatorem będzie praca w określonych godzinach stałych – która umożliwi odebranie dzieci z przedszkola.
Motywacja Zewnętrzna – Występuje zazwyczaj w sytuacji, kiedy nasze działania jest pobudzane i zależy od czynników zewnętrznych. Zazwyczaj podstawowym motywem jest chęć uzyskania nagrody lub uniknięcia kary.
Pracownik mający motywację wewnętrzną z pewnością będzie pracował lepiej niż osoba uzależniająca swoją aktywność tylko od motywów zewnętrznych. Dlaczego motywy wewnętrzne są bardziej trwałe i bardzo często związane z wartościami życiowymi. Czerpiemy przyjemność z robienia czegoś dla samego robienia czy też wykonywania tych działań.
W pracy zarówno motywacja wewnętrzna jak i zewnętrzna są ważne i potrzebne dodatkowo często się nawzajem wspierają.
Np. Któryś z pracowników pracuje bardzo wydajnie i osiągną ponad przeciętne wyniki – jego motywem do działania jest przykładowo chęć awansu – Czyli potrzeba awansu jest potrzebą wewnętrzną – związaną z chęcią rozwoju, samorealizacji ale jest to także czynnik czynnik zewnętrzny.
Temat do przemyślenia
Pamiętaj nie dla każdego to samo – Każdy z nas jest inny i dla każdego z nas inny bodziec motywuje do działania.
Zacznij obserwować swoich podopiecznych – przygotuj sobie listę imienną i notuj przez miesiąc reakcję konkretnych osób na niektóre bodźce: pochwała, premia, wyróżnienie. Po miesiącu możesz mieć już pogląd, które motywatory będą działały na poszczególne osoby.
Naszym zadaniem jako Managerów jest rozpoznanie tego co działa pozytywnie na pracowników Tak aby po zakończonym dniu, miesiącu czy kwartale pracy można było powiedzieć „wilk syty i owca cała 🙂
W kolejnym odcinku podzielę się z Wami moimi doświadczeniami i refleksjami na temat – Czy pieniądze są motywatorem oraz jakie możemy używać pozafinansowe rodzaje motywacji.
Pozdrawiam 🙂
Hanna Mańczak-Jankiewicz
Polecana Lektura
1. Jak przygotować się do rozmowy o pracę
2. Motywacja pod lupą – Praktyczny poradnik dla Szefów
3. Jak motywować zespół i pracowników bez wydawania pieniędzy – Artykuł w HBR Roman Zołobko
Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.
NOWA PRACA W 2023 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV
O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Nowa praca w 2023
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Odpal Myślenie
Ozan Varol
Motywacja, rozwój zawodowy, rozwój osobisty
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za