Cztery sposoby skutecznej komunikacji.
Dostosuj komunikat do etapu rozwoju pracownika,a wszystko co powiesz zostanie doskonale zrozumiane. Skuteczna komunikacja w zespole to podstawa do budowania sukcesu i osiągania wyznaczonych celów.
Wielu z nas koncentruje się na technikach udzielania feedbacku, kolejności przekazywanych informacji. Ja zapraszam Ciebie do innego spojrzenia. Nie zastanawiaj się:
W jaki sposób to powiesz – Ale co powinienem powiedzieć
W tym artykule dowiesz się:
- Co to jest przywództwo sytuacyjne SLII
- Jaki ma związek z komunikacją
- Poznasz 4 sposoby tworzenia komunikatów, które będą jasne i zrozumiałe do Twoich pracowników.
Czym jest Przywództwo sytuacyjne SLII?
Komunikuj się w zależności od etapu rozwoju Twojego pracownika. Ta wyjątkowo prosta, aczkolwiek skuteczna i gwarantująca pełne zrozumienie metoda pochodzi z Teorii Przywództwa sytuacyjnego SLII Kena Blancharda. PRZYWÓDZTWO WYŻSZEGO STOPNIA
W pierwotnym opisie mówi ona o dostosowaniu rodzaju przywództwa do etapu rozwoju pracownika – ale moim zdaniem doskonale sprawdzi się w wyborze odpowiedniego sposobu komunikacji. Teoria zakłada sposób pracy Managera z pracownikiem uzależniając go od:
- Czasu pracy na danym stanowisku – dojrzałości zawodowej
- poziomu motywacji, zaangażowania
Od tych dwóch zmiennych uzależniona jest zarówno Twoja komunikacja jak i czas poświęcony danej osobie – można to nazwać Twoim osobistym zaangażowaniem.
Analogia do wychowania dzieci
Wyobraź sobie Twoją komunikację z dzieckiem – Inaczej będziesz rozmawiał z pięciolatkiem inaczej z dziesięciolatkiem, a jeszcze inaczej przystąpisz do rozmowy z młodzieńcem osiemnastoletnim. W zależności od wieku użyjesz innego słownictwa, posłużysz się innymi przykładami oraz podasz inny zakres szczegółowości.
Dzieci w różnym wieku potrzebują tez innej Twojej uwagi innego rodzaju pomocy przy wykonywaniu swoich zadań .
Spróbujmy tę analogię przełożyć na język zawodowy. Ja w tym obszarze widzę duże podobieństwa pomiędzy wychowaniem, a zarządzaniem zespołem. Nasi pracownicy są na różnym etapie rozwoju zawodowego i potrzebuje od Ciebie.
- Innego sposobu komunikacji
- Innego zaangażowania w swoją pracę
Poznaj Mój zespół
Adam, Maria, Karina i Eryk: przygotowałam przykładową linię czasu ich pracy na danym stanowisku – Wspólnie przeanalizujmy Te osoby zgodnie z koncepcja SLII, używając nazewnictwa stosowanego przez Kena Blancharda. Co powinniśmy uwzględnić?
- Czas pracy
- Poziom kompetencji
- Poziom zaangażowania, a na końcu
- Sposób komunikacji
Adam – Entuzjastyczny Debiutant – pracuje ze mną od miesiąca. Adam posiada Wysoki poziom zaangażowania – niski poziom kompetencji. Jest bardzo chętny do pracy, cieszy się, że jest w nowym miejscu i stara się wykazać. Z uwagi na krótki staż ma niski poziom wiedzy i kompetencji. Nie wszystko potrafi wykonać i nie wszystko jeszcze rozumie.
Maria – Rozczarowany Adept: to ciężki orzech do zgryzienia dla każdego z Managerów.Pracuje już od kwartału jednak jej pierwotny zapał zniknął, a cały czas musi się jeszcze uczyć by zdobyć nowe umiejętności i kompetencje. Niski poziom zaangażowania, niski poziom kompetencji.
Karina – Kompetentny Praktyk – Jest ze mną już od roku to naprawdę świetny pracownik posiada dużo wiedzy jest zazwyczaj zaangażowana. Wysoki poziom kompetencji – zmienne zaangażowanie.
Samodzielny Expert– Wysoki poziom kompetencji wysokie zaangażowanie. To mój skarb.
Wiem, że są wspaniali ale mając tak zróżnicowany skład, W jaki sposób komunikować im wykonanie takiego samego zadania?
Z pomocą przychodzi własnie koncepcja SLII, która daje nam szczegółowe podpowiedzi.
Debiutant – Instruowanie
Rozczarowany Adept – Konsultowanie
Ostrożny Praktyk – Wspieranie
Samodzielny Expert – Delegowanie
Zobaczmy na krótkim przykładzie jak może to wyglądać w praktyce.
Wydajesz polecenie swojemu Pracownikowi:
Umów przez telefon 5 spotkań z klientami do końca tygodnia. Porównaj jakie treści powinien zawierać ten sam komunikat.
Debiutant – Potrzebuje od Ciebie nieomal wszystkiego. Jest to osoba na początku swojej pracy:
- Powinieneś pokazać mu, gdzie jest baza klientów,
- jak się posługiwać tą bazą,
- wytłumaczyć na jaki produkt lub usługę ma umówić spotkanie,
- dać instrukcję jak powinna wyglądać rozmowa telefoniczna,
- zadzwonić samodzielnie przy nim do klienta, aby wiedział, jak rozmawiać i jak w rzeczywistości taką rozmowę przeprowadzić,
- on również przy Tobie dzwoni i otrzymuje konstruktywny feedback,
Rozczarowany Adept – Tak jak pisałam wcześniej wyprowadzenie rozczarowanego adepta na prostą jest bardzo trudne. Pracownik posiada już pewną wiedzę, ale cały czas musi nadal ciężko pracować i się uczyć. Dodatkowo zetknął się już z negatywnymi aspektami pracy, a nie odnosi jeszcze sukcesów, dlatego jego poziom motywacji spadł.
To jest osoba, której nadal wymaga dużo czasu i zainteresowania.
Jakie treści powinien posiadać Twój komunikat:
- powtarzasz praktycznie cały dział debiutanta tj. nadal szczegółowo instruujesz,
- idziesz także krok dalej zachęcasz pracownika do wysuwania swoich rozwiązań i propozycji – wprowadzasz do pracy z nim konsultację,
- Wydajesz polecenie, wstępnie instruujesz ale także pytasz jak to zadanie według Niego najlepiej wykonać. Czekasz na propozycję i rozpoczynasz konsultację,
Ostrożny Praktyk – to osoba świetnie przygotowana do pracy pierwsze najtrudniejsze etapy ma już za sobą. Ostrożny praktyk posiada już sporą wiedzę i potrafi sam wykonać zadania, nie zawsze jednak jest pewny swoich umiejętności i szuka potwierdzenia, że robi dobrze.
Twoja rola w komunikacji to przede wszystkim:
- wspieranie – mające na celu rozwianie wątpliwości oraz utwierdzenie pracownika w słuszności działań oraz zmobilizowanie do kreatywnego myślenia
- bycie w pobliżu
- koniecznie rozmowa: łącząca ze sobą konsultację: jaka jest Twoja propozycja wykonania zdania, ale mająca na celu też ponudzenie kreatywnego myślenia. Jeżeli nie tak wykonasz to zadanie jak byś mógł je wykonać inaczej ? Sztuka zadawania właściwych pytań to podstawa rozwoju. Jak zadawać pytania przeczytaj w moim artykule Myślenie Pytaniami. „Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań”
Samodzielny Expert – Delegowanie: Mogłoby się wydawać pracownik idealny posiada dużą wiedzę i wysokie zaangażowanie, potrafi bez problemu skutecznie wykonać zadanie umówienia 5 spotkań.
Twoja rola – Delegujesz, czyli dajesz zadanie oraz wolną rękę na wykonanie danej pracy. Nie interesuje Ciebie baza, jej konstrukcja i sposób wykonania telefonów.
Interesuje Ciebie efekt – I ten pracownik ten efekt Tobie da i weźmie pełną odpowiedzialność za sposób wykonania.
Dla Ciebie mała rada – Jak delegować nie ograniczając i nie podkopywać entuzjazmu. Docenienie i okazanie zaufania to Twoja najważniejsza rola przy tym pracowniku. Jeżeli samodzielny expert straci entuzjazm do pracy – jest na tyle dobry, że poszuka sobie innej. Dlatego proszę pamiętaj o tym.
Jak widzisz to samo polecenie, a ile różnych treści kryje się za tym, aby uzyskać ten sam efekt, czyli umówienie 5 spotkań.
Teraz czas na Ciebie zapraszam do małej próby – zobacz z kim pracujesz, na jakim etapie rozwoju jest Twój skład – Następnie przemyśl, czy Twój sposób komunikacji jest właściwy i zastanów· się nad wprowadzeniem skutecznych zmian.
Masz więcej pytań – czujesz niedosyt – zapraszam na konsultacje dla managerów, kierowników oraz Dla osób zainteresowanych poprawą własnej komunikacji.
Umów się na spotkanie – wybierz dogodny termin i temat, który Ciebie interesuje. Jeżeli masz pytania zapraszam do kontaktu kontakt/formularz
Baza Wiedzy
„Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań” – Zapraszam mój artykuł na blogu
Modele Myślowe – Podejmowanie decyzji. Zapraszam mój artykuł na blogu
” MYŚLENIE PYTANIAMI ” ADAMS MARILEE
“PRZYWÓDZTWO WYŻSZEGO STOPNIA ” KEN BLANCHARD