Kompetencje Przyszłości – Kreatywność

Numer 3 na liście najbardziej pożądanych przez pracodawców 

“Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać”. Ken Robinson 

 


Z artykułu dowiesz się 

 


 
1.Czym jest Kreatywność 

Kreatywność według słownika PWN  “to zdolność do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego”. Można uznać, że jest siłą napędową, w rozwoju wielu społeczeństw, firm ale także nas samych. Jest stale obecna w kulturze, biznesie i życiu osobistym. Dzięki niej człowiek jest w stanie wytworzyć zupełnie coś nowego doznać czegoś, czego nigdy jeszcze nie doświadczył nie poczuł.  

Bardzo często kreatywność łączona jest tylko ze sztuką z twórczością, ale to jest zawężone kryterium, jej zastosowanie jest globalne. Jak ona może się przejawiać w naszym codziennym życiu. Zobaczmy! 

Kreatywny = Zdolny do wytwarzania i odczuwania czegoś nowego 

Każdy z nas kieruje się jakimiś osobistymi schematami postępowania we wszystkich dziedzinach życia  – kreatywność będzie polegała na poszukiwaniu innej drogi, innej niż zazwyczaj. Takie postępowanie da nam szansę na poszukanie lepszych, różnych od dotychczasowych być może bardziej skutecznych rozwiązań.

Kreatywny to znaczy = zmieniający dotychczasowy schemat 

Najlepszą rekomendacją będzie cytat z kultowego filmu Forresta Gumpa  ” Życie jest jak pudełko czekoladek- nigdy nie wiesz na co trafisz”.

Dlatego zachęcam podejdźmy kreatywnie, czyli inaczej niż zwykle do codziennych spraw i szukajmy nowych sposobów do: 

 • rozwiązania problemu 
 • sposobu rozmowy 
 • gotowania obiadu z tych samych produktów niż zazwyczaj 
 • sposoby rozmowy z trudnym klientem niż zazwyczaj 
 • wyboru wakacji 

 

2. Dlaczego kreatywność jest ważna dla pracodawców 

 

Każda firma chce się rozwijać – Głównym narzędziem  w rękach pracodawców są ludzie, którzy tworzą firmę. Rozwój to wykorzystywanie możliwości, szukanie nowych rozwiązań, tworzenie ulepszeń i docelowo zwiększenie dochodów.  Głównym mózgiem każdej firmy są pracownicy. Z tego powodu pracodawcy stawiają na kreatywność, dlatego poszukują pracowników, którzy będą potrafili  wyjść poza utarty schemat działania, poszukać innego rozwiązania lub zastosowania produkowanych produktów. 

 Kreatywność daje szanse na rozwój a rozwój bardzo często oznacza przetrwanie i istnienie na rynku. 

Spójmy na to z punktu widzenia konsumenta – Mamy swoje ulubione marki, produkty. Natomiast co jakiś czas potrzebujemy nowości. Stare sprawdzone produkty nam się nudzą. Dlatego tak wiele firm cały czas dąży do udoskonalania i szukania nowych zastosować swoich kluczowych produktów lub usług. 

Z tego powodu tak ważne jest aby pracownicy potrafili na potrzebę, problem lub sytuację spojrzeć z różnej perspektywy i poszukać rozwiązania innego niż do tej pory było stosowane. 

 

3. Czy jesteśmy kreatywni od dziecka ?
 

Jedną z podstawowych cech pomagających rozwijać kreatywność jest ciekawość świata – na tej podstawie mogę absolutnie stwierdzić, że każde dziecko jest kreatywne ponieważ jest ciekawe świata, nie zakłada z góry, że coś się uda lub nie.  Próbuje, uczy się i poznaje zastosowanie różnych przedmiotów lub sposobu postępowania. Podobnie jest z kreatywnością jeżeli nie spróbujemy nowej drogi nie odkryjemy nowych możliwości. 

Dlatego wszyscy jako dzieci jesteśmy kreatywni jednak wraz z wiekiem ta cecha zdecydowanie traci na swojej intensywności. 

Z wiekiem nasza radość z doświadczenia nowego jest wypierana przez rutynę, postępowanie zgodnie ze schematem.  Często idziemy na skróty wybierając sprawdzone schematy działania.  Daje nam to poczucie bezpieczeństwa – ponieważ wiemy co się może wydarzyć z drugiej strony zabiera nam możliwość poznania i doświadczenia nowego. 

Starajmy się nie zamykać się na nowości – chociaż czasami są dla nas trudne. Będąc dzieckiem,każdego dnia uczyłeś się czegoś nowego – będąc dorosłym robisz to zdecydowanie rzadziej. Z tego powodu warto zostawić w swoim świecie małe okienko na kreatywność i zacząć ją ćwiczyć i wprowadzać ulepszenia do naszego życia osobistego i zawodowego.   

 

4. Jak ćwiczyć kreatywność ?

 

To jest pytanie rzeka  można by powiedziecie, że tak jak kreatywność jest kreatywna tak odpowiedzi na to pytanie jest tysiąc. Ale spokojnie są sposoby.

Ja kreatywności uczę się cały czas i robię to w dwojaki sposób: Z jednej strony proste  dwa ćwiczenia, których celem jest pobudzenie naszego mózgu do działania innego niż zazwyczaj z drugiej strony cała filozofia myślenia i podejścia do sytuacji. 

Przedstawiam Tobie dwa  proste ćwiczenia, które możesz wykonywać w każdym miejscu – ważne jak z ćwiczeniami bywa, aby wykonywać je systematycznie.  

 

 

 

Ćwiczenie numer 1: 

TYSIĄC DEFINICJI: wybierz obiekt, który znasz, który codziennie używasz i wymyśl 10 nowych definicji do czego on służy lub co z nim możesz zrobić.

 1. To jest garnek – Garnek służy do: gotowania, przenoszenia, zbierania odpadów, zbierania wody, deszczowej itp.  Im więcej wymyślisz zastosować tym bardziej twój umysł będzie pracował. 

Ćwiczenie numer 2 

CO BY SIĘ STAŁO GDYBY ? To ćwiczenie polegające na wymyśleniu zakończenia historii – najlepiej wymyślić trzy zakończenia. 

 • Co by się stało gdyby odwiedził mnie …..
 • Co by się stało gdyby psy mówiły …….

W tych ćwiczeniach chodzi o to aby wejść trochę w obszar absurdu aby pobudzić te elementy naszego mózgu, które na co dzień po prostu nie pracują.  

 

5. Filozofia Kaizen w służbie Kreatywności 

 

Japońska filozofia myślenia i zarządzania – Kaizen, która u swoich podstaw ma dążenie do ciągłego ulepszania. Przedstawiam Tobie 10 zasad tej koncepcji, ich  zastosowanie  z pewnością pomoże bardziej twórczo podejść do każdego problemu czy też sprawy. Szerzej omówię niektóre punkty tej koncepcji w moim artykule jak zorganizować spotkanie kreatywne w pracy, ale to już w najbliższy czwartek. Dzisiaj zachęcam do przemyślenia, moje ulubione to 🙂 Problemy stwarzają możliwości. 

Zasady Kazein :

 1. Problemy stwarzają możliwości.
 2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?” (Metoda 5 why).
 3. Bierz pomysły od wszystkich.
 4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.
 5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy.
 6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.
 7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.
 8. Użyj sprytu zamiast pieniędzy.
 9. Pomyłki koryguj na bieżąco.
 10. Ulepszanie nie ma końca.
 
 6. Rozmowa Rekrutacyjna a kreatywność 

 

To prawdziwa jazda bez trzymanki:) Właściwie każde pytanie może być zadane, a im bardziej abstrakcyjne tym lepiej  dla rekrutera. 

Poniżej 5 pytań które zadano podczas rozmów rekrutacyjnych, a ich celem było sprawdzenie kreatywności u kandydatów do pracy.

 1. Co byś zrobił, gdybyś znalazł pingwina w zamrażarce? 
 2. Wanna wypełniona jest wodą. Obok stoi wiadro, szklanka i kieliszek. Jak najszybciej usunąć wodę z wanny?
 3. Jak bym dał Panu 40 milionów dolarów co by Pan zrobił z tą kwotą ?
 4. Dlaczego piłka tenisowa pokryta jest meszkiem?
 5. Jeśli mógłbyś wybrać super moc to, jaką i dlaczego?

Jak odpowiedzieć:

Przede wszystkim odpowiedzieć – to jest najważniejsze – nigdy przenigdy nie mów ale ja nie wiem to jest takie dziwne. Nie wiem o co chodzi nie rozumiem. 

Celem tych pytań nie jest sprawdzenie czy znasz odpowiedź ale to jak szybko odpowiesz i jak się zachowasz w sytuacji stresującej. Rodzaje odpowiedzi mogą być różne: możesz zacząć opowiadać historię, możesz zacząć fantazjować, albo odpowiedzieć na pytanie – np. odpowiedź na pytanie numer 2 – Najlepsza, która podała to: Wyciągnąć korek z wanny:). 

Każdy z Nas jest kreatywny i z pewnością sobie poradzimy. Jeśli otrzymasz pytanie w podobnym stylu to nie szukaj logicznych odpowiedzi tylko pozwól sobie na kreatywne działanie jak u dziecka:)

 

7. Na koniec 9 czynności które pomagają naszej kreatywności ? 
 1. Odwaga do robienia czegoś nowego. 

2. Dobry humor i pozytywne myślenie – wyczekiwanie sukcesu.

3. Ciekawość. 

4. Notowanie pomysłów.   

5. Rozdzielenie czasu na pracę, naukę, zabawę.

5. Zadawanie pytań i słuchanie odpowiedzi.

6. Traktowanie otoczenia jako inspirację – traktuj nowe zadanie, wyzwanie jako zagadkę, którą warto rozwiązać podobnie jak robią to dzieci.

7. Relaks. 

8. Łączenie pracy indywidualnej i zespołowej 

  9. Patrzenie na te samą sprawę z różnej perspektywy. Toleruj odmienne poglądy a wręcz ich się domagaj.

 

 


Hanna Mańczak-Jankiewicz

Hanna Mańczak-Jankiewicz

Leave a Replay

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *