Kompetencje Przyszłości – Rozwiązywanie Problemów

Podnieść swoją wartość na rynku pracy – Naucz się rozwiązywać problemy.
Umiejętność kompleksowego rozwiązywania problemów to kompetencja, która wymieniana jest na szczycie wszystkich rankingów cech, najbardziej pożądanych przez pracodawców.
Przyjrzyjmy się z jakiego powodu ta umiejętność jest tak wysoko ceniona.
Zacznijmy od korzeni – Co to jest problem – dwie definicje PWN uważam, że w doskonały sposób oddają sedno:
Problem to:
-
trudna sytuacja, z której należy znaleźć jakieś wyjście
-
poważna sprawa, która wymaga przemyślenia i rozstrzygnięcia
Dlaczego dla pracodawcy to takie ważne? Poniekąd nasza praca to, rozwiązywanie problemów – czyli podejmowanie skutecznych działań, które mają nas doprowadzić do zwycięstwa.
Co może być problemem? To sprawa subiektywna: problemem może być brak klientów, słaba sprzedaż, konkurencja, problemy personalne w pracy – każda sytuacja, która jest dla nas trudna i powoduje, że musimy działać „inaczej” w odmienny sposób – często w naszym rozumieniu pracujemy wówczas ciężej.
Z jakiego powodu to jest tak cenna kompetencja – Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą, szukasz pracownika do swojej firmy – kogo wybierzesz Osobę, która szuka rozwiązań, czy też taką, dla której każda nowa sytuacja jest trudna i powoduje bezsilność.
Odpowiedź jest oczywista – Zarówno w pracy jak i w życiu osobistym lubimy otaczać się osobami, które pomagają nam rozwiązywać trudności i kłopoty niż takimi, które je generują – lub w przypadku zaistnienia wpadają w panikę i szukają winnych.
Jak stać się taką osobą, która potrafi rozwiązuje problemy?
Pokarze Tobie w 7 krokach system, który zadziała w każdej sytuacji zawodowej oraz osobistej. Zwiększy Twoją efektywność, a jednocześnie sprawi, że będziesz bardziej spokojny – będziesz panował nad sytuacją.
1. Powinieneś kierować się standardem, posiadać punkt odniesienia, banchmark.
Nigdy nie rozwiążesz problemu, nigdy tego skutecznie nie zrobisz jak nie będziesz miał standardu – Czyli nie będziesz wiedział, jak wygląda sytuacja bez problemu.
Bez standardu nie ma skutecznego rozwiązania – ponieważ nie wiesz, dokąd zmierzasz.
Mamy sytuację A (sytuacja, w której się obecnie znajdujesz) a dążymy do sytuacji B (czyli sytuacja idealna sytuacja bez problemu)
A ⇒ B
Twoim zadaniem będzie przejście od punktu A do punktu B
2. Zaakceptuj istotnie problemu – nazwij go.
Zaakceptuj rzeczywistość – nie udawaj, że się nic nie stało, nie łódź się, że samo minie – Ponieważ nie minie, a jak wróci to jeszcze ze zdwojoną siłą.
Na początku ustal co jest problemem a nie kto jest winny – Szukanie personalnie winnych w początkowej fazie bardzo osłabia i energię, którą masz – wykorzystaj na szukanie rozwiązań a nie winnych.
Na wyciągnie wniosków kto zawinił lub na jakim etapie zawinił system – przyjdzie jeszcze czas.
3. Znajdź możliwe rozwiązania.
Czyli wykorzystaj swój mózg – Pięknie to określił niemiecki pisarz Bertold Brecht. Myślenie jest czymś co następuje po trudnościach i poprzedza działanie.
Punkt 3 jest jednym za ważniejszych kroków, ponieważ od tego jakie znajdziesz i zaakceptujesz rozwiązania zależy: czy rozwiązałeś problem czy masz utraty schemat działania – czy jednak podjąłeś działania tylko pozorne mające na celu chwilowe załagodzenie sytuacji.
Przy szukaniu możliwych rozwiązań ważna jest też absolutna odpowiedzialność i szczerość wobec siebie.
O tym jak szukać kreatywnych rozwiązań będę pisała szerzej przy kompetencji kreatywne myślenie – natomiast już teraz kilka rad:
– nie szukaj rozwiązania w pojedynkę
– stwórz, jak możesz zespół roboczy
– nie kieruj się utartymi schematami działania – ponieważ one ograniczają kreatywność
– zapewnij otwartość i pełną akceptację wszystkich rozwiązań, które zaproponuje grupa.
– nie kieruj się rozwiązaniem podanym przez najsilniejszą jednostkę
Prosta metoda, która w krótkim czasie daje dobre efekty.
System nazywany X23 bardzo dobrze opisany w książce “Zegar Rozwiązywania Problemów” Tomasza Króla.
Po 3 minutach arkusz przechodzi do kolejnej osoby – Jakie są plusy tej metody:
– można ją przeprowadzić na zebraniu, szkoleniu lub w systemie on- linie
– czas realizacji – krótki – jeżeli w grupie masz 5 osób – w ciągu 15 minut – hipotetycznie możesz otrzymać 25 rozwiązań
– skuteczność oceniania na poziomie 30 % – czyli lepiej niż w burzy mózgów, która trwa zdecydowanie dłużej
Polecam
4. Dokonaj krytycznej oceny rozwiązań.
Wybierz dwa lub trzy rozwiązanie, które pojawiały się najczęściej. Bardzo ważne aby były one możliwe do wdrożenia – w czasie, który masz na rozwiązanie problemu.
Teraz oceń, które z nich jest najlepsze – w tym celu polecam prostą analizę SWOT Analiza SWOT– przynajmniej jej górną część. Porównaj ilość plusów i minusów dla, każdego rozwiązania. Następnie podejmij decyzję i wybierz koncepcję, którą wdrożysz.
5. Wybierz rozwiązanie i zaplanuj jego realizację.
6. Działaj.
7. Zweryfikuj działanie.
Punkt 5,6,7 idealnie wpisuje się w kolejne narzędzie, które chcę Tobie podarować i możesz je swobodnie wykorzystać w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych. Cykl Deminga. Williama Edwardsa Deminga, amerykański naukowiec specjalizujący się w badaniach statystycznych – opracował metodę do skutecznego planowania i wdrażania rozwiązań. Metoda zwana potocznie PDCA – Plan- DO- Study- Akt.
Zaplanuj, Wykonaj, Sprawdź i Popraw
To jest doskonałe narzędzie pracy, które możesz zastosować w różnych dziadzinach życia zawodowego i osobistego.
Pamiętaj – rozwiązywanie problemów – kompetencja najwyżej oceniania przez Pracodawców. Każdy może ją wdrożyć – 7 Kroków skutecznego działania doprowadzi Ciebie do każdego rozwiązania.
Baza Wiedzy
ZEGAR ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW – TOMASZ KRÓL
Powadzenia
Hanna Mańczak-Jankiewicz