„Wielkie osiągnięcia zaczynają się od wielkich pytań”
Pytanie? Fantastycznie i proste narzędzie do pracy z zespołem ale także w pracy nad sobą. Jak poprawić skuteczność komunikacji wykorzystując proste pytanie ?
Manager daje Feedback, Manager zna odpowiedzi, Manager radzi.
Bardzo często w pracy z zespołem popadamy w błędne koło – pytamy o sprawy podstawowe – wyniki, realizacja targetu – Czasami pytając znamy już odpowiedzi – albo spodziewamy się co dany pracownik odpowie i właściwie jesteśmy dumni, że to wiemy. Wszystko działa świetnie.
Przychodzi tez czas gorszy: projekt, który nie „idzie tak jak powinien, produkt, który nie wiadomo z jakich przyczyn się nie sprzedaje – i co wtedy?
Naturalnym odruchem wielu Managerów jest przysłowiowe „branie na klatę”. Proponujemy rozwiązania, drogi dojścia – czasami narzucamy pewne działania. Taka jest nasza rola i ostatecznie i tak my podejmiemy tę kluczową decyzję.
Dajmy sobie szanse na inne działania.
Dajmy sobie szansę na nieobciążanie się,aż tak bardzo tym „wstępnym niepowodzeniem”
Wzbudźmy kreatywność w naszym zespole, odblokujmy siebie i nasz zespół.
Trochę teorii
Zmiana sposobu myślenia o sytuacji może dokonać zmiany działania, ale aby do tego doszło należy zmienić sposób zadawania pytań . W efekcie odpowiednio zadane pytania jest szansą na inną odpowiedź. Podręcznikiem, z którego możesz czerpać garściami wskazówki jak zadawać pytanie aby otrzymać dobrą odpowiedź jest książka „Myślenie pytani” Marille Adams. Napisana z dużym polotem historia Managera, szukającego rozwiązania dla swoich problemów. Rady i wskazówki tam zawarte z pewnością wykorzystasz w pracy. Są bardzo przydane w każdym zespole, w każdej organizacji uczącej się.
Mała próbka:
Mamy dwa rodzaje pytań:
Pytania wyrokującego i pytania uczącego.
Przeczytaj poniższe pytania zarówno w kolumnie wyrokującego i uczącego: zastanów się jakie emocje, odczucia towarzysza Tobie zarówno w jednej kolumnie jak i drugiej. Kiedy czujesz się otwarty i gotowy do działania – A kiedy jesteś spięty i czujesz podenerwowanie.
Pytania Wyrokującego |
Pytania Uczącego |
Co jest nie tak ? Kto jest winien ? Jak mogę dowieźć, że mam rację ? Jak mogę chronić mój teren ? Jak mogę zyskać kontrolę? Jak mogłem przegrać? Jak mogła mi się stać krzywda? Dlaczego ten ktoś jest taki irytujący? Po co się przejmować ? |
Co działa? Za co jestem odpowiedzialny? Jakie są fakty? Jaki jest ogólny obraz sytuacji? Jaki mam wybór? Co jest w tym użytecznego? Czego mogę się nauczyć? Co ten ktoś czuje, czego potrzebuje i chce? Co jest możliwe ? |
Trochę Praktyki
Dobrze zadane pytanie lub inaczej zadane pytanie daje szanse na inna odpowiedź – Inna odpowiedź – daje szanse na inne działania. Ktoś kiedyś świetnie napisał: Pytania otwierają drzwi.
Jeżeli nie zapytasz to się nie dowiesz.
Ćwiczenie: Ten przykładowy zestaw pytań możemy zastosować w każdej sytuacji: zarówno osobistej, jeżeli mamy jakiś dylemat albo nie wiemy jaka podjąć decyzję
Możemy zastosować to również w pracy z zespołem.
Burza mózgów z pytaniami
Spróbuj na swoim tradycyjnym spotkaniu z zespołem przeprowadzić pewna zmianę. Zaznacz, że dzisiejsze spotkania będzie inne niż dotychczasowe – na pewno twoi pracownicy też będą czuli tremę. Użyj flipcharta lub tablicę. Napisz na środku w formie pytania temat, nad którym chcielibyście pracować.
Zaznacz, że zależy Tobie na tym aby każdy zadawał pytania dotyczące tematu – ośmiel ich i zadaj przykładowe pytanie abyście załapali temat. Oczywiście pamiętaj – Nie ma głupich pytań. Dajcie sobie szanse na kreatywność. Początkowo może wydawać się trudne i dziwne – ale gwarantuje, że daje efekty.
Przykładowy temat: Obsługa Klienta: Chcesz zwiększyć sprzedaż produktów dodatkowych czyli zwiększyć crossel na jakimś produkcie.
Jak zwiększyć sprzedaż produktu x podczas obsługi bieżącej
Ilu klientów na 10 kupiło ? Jakie inne produkty mają?
Co zadziałało ? Kim byli kupujący ?
Kto sprzedawał ? Co lubą nasi Klienci?
Czego nie lubią?
Możesz mnożyć wiele pytań na pewno będzie wiele pomysłów. Kreatywność Twojego zespołu jest nieoceniona. Pamiętaj zawsze przygotuj podsumowanie do zespołu.
Określ: Jakie są fakty, co do tej pory zadziałało, co będziecie chcieli wprowadzić, w jaki sposób to zrobicie, kiedy sprawdzicie, że działa, po czym poznanie, że zadziałało.
Pozdrawiam i życzę wielu owocnych pytań 🙂
Hanna Mańczak Jankiewicz