Strona główna » Lider skuteczny » ABC Zarządzania – Wspólny kierunek załogi – Czyli budowanie Wizji Zespołu
ABC Zarządzania – Wspólny kierunek załogi – Czyli budowanie Wizji Zespołu
„Wizja dostarcza wskazówek niezbędnych w codziennym podejmowaniu decyzji tak. By pracownicy dążyli w tym samym kierunku i nie przeszkadzali sobie nawzajem”
Ken Blanchard
Na pewno wiele razy słyszeliście o wizjach firm o tworzeniu wizji osobistych, być może pracujesz w firmie, która ma wizję , Ty ją znasz i razem z innymi pracownikami kierujecie się nią w codziennej pracy – Byłoby idealnie – Niestety rzeczywistość jest taka, że wile firm ma wizje spisane, wyglądają one świetnie marketingowo i na tym się temat kończy – Zarówno pracownicy jak i klienci nie wiedzą jaka jest wizja Firmy co jest misją – a co najważniejsze nie odczuwają tego zarówno z poziomu klienta jak i pracownika.
Dzisiaj jako doradca zawodowy online chciałabym wam przybliżyć ten temat budowania i tworzenia wizji zachęcić Was do stworzenia takiej wizji na potrzeby własnego zespołu –
Zastanowimy się czy warto stworzyć taką wizje dla Twojego zespołu , jak to zrobić i czym charakteryzuje się wizja idealna.
Co to jest wizja
Można by powiedzieć, że wizja jest budowaniem wspólnego znaczenia – Dobra wizja nie może pochodzić tylko z góry – my jako pracownicy musimy ja rozumieć i z nią się utożsamiać – w innym przypadku będziemy ją traktować jako kolejną instrukcję. Dlatego jeżeli w Twojej firmie jest już wizja to upewnij się, że wszyscy ją znają rozumieją i patrząc na wizję są wstanie podejmować właściwe decyzje i działania zawodowe.
Kluczową sprawa przy wizji zespołu czy też firmy – jest to że ona jest głównie zwrócona w kierunku klienta ( może być to klient zewnętrzny lub wewnętrzny – zależy w jakim dziale pracujesz) – Czyli w pierwszej kolejności dotyczy naszych Klientów, dostawców w drugiej zaś pracowników. Ale oba aspekty są bardzo ważne. Czy wizja firmy się sprowadza decydują klienci, którzy podczas kontaktu z nami mogą ją odczuć albo mogą odczuć to co jest przedmiotem wizji. Nie można jednak w tej układane pomijać pracowników – ponieważ jest zasada – Tak jak traktujesz swoich pracowników – Tak oni będą traktować swoich klientów.
Przykład: Jeżeli Firma kurierska jako swoją wizję ma: Sprawianie radości klientom poprzez szybkie dostarczanie przesyłek – jeżeli Klient będzie czekał tydzień na przesyłkę na pewno nie odczuje tej wizji. Będzie ona wymagała albo modyfikacji treści lub modyfikacji pracy.
Wizję realizują nasi pracownicy dla naszych klientów – Dlatego bardzo istotne jest aby każdy w zespole w firmie – znał wizję, najlepiej utożsamiał się z nią i w swoich działaniach codziennych potwierdzał ją.
Zanim zacznę omawiać części składowe wizji – przedstawiam poniżej przykład wizji, który mi się bardzo podoba i który w prosty sposób oddaje poszczególne elementy.
„Wizja sieci hoteli bluesunhotels\”
Nasza wizja
Być rozpoznawalnym dzięki standardowi jakości usług i produktów, być konsekwentnym w promowaniu doskonałej jakości, nowości i przyszłego rozwoju
Nasza Misja/ Cel
Sprostać wszelkim oczekiwaniom gości. Inspirować i motywować pracowników, Osiągać znakomite wyniki finansowe.
Gość, który wraca – pracownik, który awansuje- kapitał który rośnie
Wartości
Największą wartością spółki są Ludzie
……………………………………………………………………………………………………………………………………………….
WIZJA SKŁADA SIĘ Z 3 ELEMENTÓW
1. MISJA 2. WIZUALIZACJA 3. WARTOŚCI
WIZJA
Wizja jest obrazem przyszłości jaki chcemy stworzyć i mówimy o nim w czasie teraźniejszym – Samo słowo wizja pochodzi od łac. Videre – to znaczy wiedzieć.
Można by powiedzieć , że jest to idealny obraz naszej Firmy/ zespołu jaki chcielibyśmy aby był odbierany przez naszych partnerów / klientów .
Wizja to wizualizacja stanu idealnego
Przykłady wizji: „ Bycie rozpoznawalnym dzięki wysokiemu standardowi usług” Bluesun hotels
„Sprawianie radości klientom poprzez szybkie realizowanie przesyłek”
CEL/ MISJA – co mamy wszyscy do zrobienia w tej organizacji w tej firmie. Czyli jak będziemy realizować naszą misję.
Cel wytycza co członkowie zespołu robą dla swoich klientów.
Przykłady : W sieci Bluesun będzie to dążenie do spełnienia wszystkich potrzeb klientów
W Firmie kurierskiej: będzie to dostarczenie przesyłki w 24 H ( wszystkie ręce na pokład począwszy od dyspozytorki, pracownika sortowni skończywszy na kurierze działają na rzecz tego celu)
Parki Rozrywki Disney : Spraw aby goście opuszczający Park uśmiechali tak samo jak wtedy, kiedy do niego wchodzili.
W jednym z urzędów w Stanach Zjednoczonych – Celem pracowników było przywitanie Klienta z uśmiechem i sprawienie aby poczuł się jak gość a nie petent . Co na marginesie wydaje się super sprawą w kontekście naszych urzędów.
CEL daje konkretne wskazówki : szybkość działania, empatia dla klienta, czy służenie klientowi podczas jego pobytu.
WARTOŚCI : Jakimi zasadami będziemy się kierować w kontaktach między sobą oraz w kontaktach z klientami. Wartości są o tyle ważne, że one ułatwiają wybór działania pracownikowi.
Wartości powinny być szczegółowo opisane i najlepiej w kontekście konkretnych zachowań. Pracownik czytając wartości będzie wiedział, że takie postępowanie urzeczywistnia konkretny cel i wizję.
Wartości, które będą dla nas kluczowe nie powinno być więcej niż 5 dodatkowo powinny być one uszeregowane w kolejności co do ważności .
Wspaniale wartości pokazuje wizja Parków rozrywki Wolta Disneya
Wizją Parku rozrywki jest dawanie szczęścia swoim klientom ale naczelną wartością jest zapewnienie bezpieczeństwa. Czyli pracownik słyszący krzyki – nie będzie nadal zabawiał innych gości rozmową ale będzie interweniował w sytuacji gdzie jest zagrożenie.
Jeżeli pracujesz w Banku i wartością w twoim zespole na pierwszym miejscy będzie bezpieczeństwo operacyjne dla Banku i dla pracownika – rozmawiając z klientem skupisz się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie a nie na budowaniu relacji.
Ciekawą metodą na uszeregowanie wartości, którymi się kierujesz będzie ćwiczenie:
Wypisz najważniejsze dla Twojej pracy wartości : może to być
Bezpieczeństwo
Szybkość
Dokładność
Serdeczność
Następnie łącz w pary poszczególne wartości zadając sobie pytanie, która jest ważniejsza i dawaj punkt. Zrób tak z każdą wartością. Następnie podlicz, które mają najwięcej punktów – w tej sposób ograniczysz ilość tylko do tych najważniejszych.
Jak zbudować Wizję
Mam nadzieję, że przekonałam Ciebie do stworzenia wizji zespołu. – Ja uważam, że warto mieć wizję w swoim zespole ponieważ ona daje poczucie tożsamości i wspólnoty grupie – Wiem kim jestem , dokąd podążam jak mam to wykonać.
Jeżeli w waszych firmach jest już wizja to i tak warto zejść poziom niżej i ją dostosować na potrzeby swojego zespołu.
Przy Tworzeniu najlepiej zaangażować cały zespół do pracy – chociaż Ty jako Lider musisz wiedzieć w pierwszej kolejności do czego dążysz.
3 Kroki budowy
1. Określ W jakiej branży działasz i kto jest Twoim klientem: może być to klient zewnętrzny, może być to klient wewnętrzny ( jeżeli pracujesz w organizacji Twoim klientem mogą być również inne działy w firmie ) Jeżeli Twój zespół współpracuje tylko sam ze sobą jest odpowiedzialny za wypracowanie konkretnej strategii – być może klientem dla siebie będą poszczególni członkowie zespołu i czas .
2. Określ co robicie: Jakie masz cele jakie efekty ma dać Wasza praca
Może to być : 1. Sprzedaż Kredytów , 2. Dostarczenie przesyłek, 3. Obsługa interesantów.
Opiszcie ten cel : Czy on mam być jakościowy czy ilościowy – Określ jakie działania doprowadza do realizacji tego celu.
3. Wartości : Omówiłam już wcześniej – Czyli czym się będziecie kierować w realizacji celu.
Może być to bezpieczeństwo, szybkość działania, precyzja, dokładność . Każda Wartość powinna być opisana w zachowaniu.
Np. Każdy klient otrzyma odpowiedź na reklamacje w ciągu 72 godzin
Włączenie ludzi w tworzenie wizji zwiększa zrozumienia a tym samym zaangażowanie.
Trzeba ich pytać o zadanie i brać ich zdanie pod uwagę to oni te wizje realizują .
Dlatego zastanów się czy twój zespół ma wizję – pomyśl co jest ważne w Twoim dziale – co chciałbyś osiągnąć i jak . Następnie spróbuj zaangażować zespół i stwórzcie własną wizje działania. Zapewniam, że daje ona bardzo dużo J
Literatura
Jest bardzo dużo pozycji poświęconych wizji w kontekście osobistym. Jeżeli chodzi o zespół lub firmę mogę polecić dwie pozycję .
1. „Przywództwo Wyższego Stopnia” Ken Blanchard
2. „Piata dyscyplina materiały dla praktyka” Peter M. Senge , Art. Kleiner i inni
Jak przygotować się do rozmowy o pracę? – zapoznaj się z ofertą szkolenia.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Jankiewicz
Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.
NOWA PRACA W 2023 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV
O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Nowa praca w 2023
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Odpal Myślenie
Ozan Varol
Motywacja, rozwój zawodowy, rozwój osobisty
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za