Zarządzaj Sobą – Wiarygodność Szefa to podstawa skutecznego zarządzania.
Wiarygodność Szefa to podstawa skutecznego zarządzania. Dostanie Awansu i stanie się Szefem to jedno – bycie wiarygodnym i skutecznym to druga strona medalu. Budowa własnej wiarygodności, to długa droga, to proces ciągłej obserwacji samego Siebie i uczenia się.
Abyśmy byli wiarygodni i aby to co mówimy wywarło odpowiedni skutek – potrzebne jest zgranie 3 elementów
- Jak wyglądam – Czyli moja postawa jako Szefa – na to składa się komunikacja niewerbalna, mowa ciała: gesty, mimika twarzy, mój ubiór – Wszystko to co wynika z mojej postawy
- Co i jak komunikuję – Zarówno treść komunikatu jak i forma przekazywania – umiejętność prawidłowej komunikacji to podstawowe narzędzie w pracy każdego lidera. Możesz mieć wiedzę, dobre intencje – jeżeli nie będziesz potrafił przekazać twoich myśli w sposób, który ma odnieść rezultat – czyli ma wywołać określone zachowanie – Możesz nie osiągnąć tego do czego dążysz.
- Jak działam – Czyli moje postępowanie jako Szefa albo postępowanie które mogą zaobserwować moi pracownicy .
Jeżeli komunikuję i wymagam od moich pracowników np. :
- Dbania o odpowiedni wizerunek – a sam nie przestrzegam zasad Dress Codu – Będziesz niewiarygodny
- Jeżeli motywuję do działania i sprzedaży konkretnego produktu – a sam krytykuje ten produkt w rozmowach kuluarowych – będziesz niewiarygodny
- Jeżeli zachęcam do wzajemnego szacunku zawodowego a sam pozwalam sobie na krytyczne uwagi i obmawianie kolegów czy przełożonych – Będziesz niewiarygodny
Z pracownikami należy się przyjaźnić, utrzymywać dobrą atmosferę, ich szanować – To jest bardzo ważne – Natomiast zawsze w sytuacji kryzysowej ( zwolnienie pracownika, obcięcie premii, wzrost planu itp.) każda niespójność w Twoim zarządzaniu może zostać wykorzystana przeciwko Tobie i to Ty będziesz się z niej tłumaczył.
Pracownik zawsze będzie się bronił i wykorzysta dostępne dla siebie argumenty.
Jeżeli będziesz spójny – Twoje zarządzanie będzie bardziej skuteczne
Będziesz bardziej spokojny – Będziesz miał swobodę podejmowania decyzji – bez oglądania się za siebie.
Pamiętaj w Pracy jesteś obserwowany i oceniany przez swoich Pracowników – bez względu, czy wykonujesz swoje zadania zawodowe czy też jesteś na przerwie – W otoczeniu swoich Pracowników Zawsze jesteś Szefem.
Świadome budowanie własnej wiarygodności i skuteczności pomaga uniknąć t.zw Białych Plam.
Biała Plama To jest niespójność – Czyli różnica pomiędzy tym co komunikujesz i czego wymagasz a tym jak faktycznie się zachowujesz.
Kiedy to może nastąpić :
- Krytykowanie produktu na który masz nałożony plan – Sam komunikujesz że produkt jest zły albo słaby – ale pamiętaj To TY rozliczasz ze sprzedaży Twój Zespół .
- Różne traktowanie swoich podwładnych – Generalnie jest zasada, że wszystkich traktuję równo ale… ( zdarzają się małe wyjątki czy też naginania) dla tych których bardziej lubisz. ( łagodniejsze traktowanie reklamacji , przymykanie oka na małe spóźnienia )
- Nieterminowość, spóźnianie się do pracy, przesuwanie spotkać z pracownikami. Jeżeli takie rzeczy się zdążają – Pracownik może również przesłać raport później.
Budowanie własnej wiarygodności to ciężka praca – Bądź świadomy, że TY Jako Szef To całokształt: Ciało, Słowa i Działanie
W książce „Pierwsze 90 dni” Michaela Watkinsa znalazłam 6 punktów, które pomogą budować Twoją osobistą wiarygodność. Nie jest to złota recepta. Przede wszystkim musisz być sobą i Twoje działania powinny być spójne – Ale warto poznać cechy Szefa, które są postrzegane przez innych jako wiarygodne.
1. Wymagający, ale można go zadowolić – Ważne jest abyś wyznaczał ambitne zadania oraz terminowo wymagał realizacji – Jeżeli natomiast będziesz zawsze niezadowolony – zniszczysz motywację swojego zespołu
2. Przystępny, ale nie spoufalający się. Bądź otwarty, bądź uprzejmy ale nie bądź przyjacielem z każdym. To się nigdy nie udaje – Zachowaj granicę – W szkole tez się z wszystkimi nie przyjaźniłeś.
3. Decydujący ale rozsądny – Bardzo ważne w początkowej fazie pracy w nowej firmie. Nie musisz podejmować wszystkich decyzji od razu – jednocześnie nie musisz znać wszystkich odpowiedzi na zawołanie. Pamiętaj możesz odłożyć ważne rozstrzygnięcia do chwili gdy będziesz miał wystarczająca wiedzę.
4. Skoncentrowany ale elastyczny – Skuteczni liderzy budują swój autorytet kierując całą uwagę na problem – konsultują z innymi i zachęcają do wyrażania opinii.
5. Aktywny ale nie wprowadzający zamieszania – Niech się w zespole dużo dzieje – ale miej plan – nie zmieniaj go nagle – pracownicy idą droga, którą wyznaczysz – jeżeli uważasz , że należy dokonać korekt – To zrób to w przemyślany sposób : Zadbaj o odpowiedni moment, wytłumacz dlaczego zmieniacie koncepcję – daj pracownikom kolejna mapę do działania.
6. Gotów do podejmowania najtrudniejszych decyzji ale ludzki – W trudnych sytuacjach kryzysowych , ludzie nie będą pamiętać co się do nich mówiło ale jak się wtedy czuli. Z pewnością będziesz zmuszony do podejmowania trudnych decyzji ale pamiętaj zawsze zadbaj o ludzką godność.
Poniżej link do książki polecam
Pierwsze 90 dni Lidera – Michael Watkins
Bycie Szefem to wspaniałe praca, to pełne pasji zajęcie – Wszystkie błędy i niedoścignięci w zarządzaniu można poprawić .Ważne aby Siebie obserwować, wyciągać wnioski i udoskonalać własne narzędzia w pracy z innymi.
Pozdrawiam
Hanna Mańczak – Jankiewicz