Strona główna » Lider skuteczny » ABC Zarządzania – Zarządzaj Innymi – Budowa zespołu
ABC Zarządzania – Zarządzaj Innymi – Budowa zespołu
„Pierwszą metodą oceny inteligencji władcy jest zapoznanie się z ludźmi, których skupia wokół siebie” Niccolo Machiavelli.
Dobór odpowiednich pracowników do zespołu jest kluczowy a im mniejsza firma im mniejszy zespół tym rola i waga każdego z nas jest bardzo ważna.
Budowanie zespołu to proces. Manager buduje swój zespół w całym swoim okresie pracy. Mówi się, że skuteczny Manager rekrutuje cały czas – nawet jak nie ma wolnych vakatów.
Rekrutacja to olbrzymia dziecina, której można by poświęcić wiele postów artykułów. Na temat rekrutacji napisano wiele książek i porad. W wielu firmach są działy zajmujące się rekrutacją HR– Ale dla mnie kluczową decyzję w doborze pracownika powinien podejmować Lider.
Powodów rekrutacji może być bardzo wiele: budowa zespołu od zera, rozwój zespołu ale dzisiaj skupmy się na jednym elemencie – uzupełnienie składu zespołu. Ktoś odszedł z twojego teamu albo kogoś zwolniłeś – Masz vakat – i co dalej.
Krok 1
Określ dokładnie jakiego pracownika potrzebujesz.
Jeżeli jest to uzupełnienie składu – to dokładnie wiesz kogo Tobie brakuje w teamie – jakie ten pracownik będzie wykonywał zadania – jakie powinien posiadać kompetencje.
Według mnie to jeden z podstawowych elementów przygotowania Managera do poszukiwania pracownika. To ty kierujesz zespołem i ty musisz wiedzieć kogo potrzebujesz.
Pamiętaj szukasz pracownika, ale przede wszystkim szukasz Dobrego Człowieka do pracy, który będzie pasował pod katem kompetencji ale też charakteru o Twojego zespołu.
Wypisz sobie cechy idealnego kandydata.
Ja szukając pracowników skupiam się na dwóch obszarach:
1. Kompetencje zawodowe twarde – sprawdzam tutaj konkretne umiejętności związane wykonywana pracą. Może to być znajomość programów, zasad księgowania lub np. umiejętności komunikacyjne, które będą niezbędne w pracy handlowca
2. Kompetencje miękkie, interpersonalne, dopasowanie do zespołu
Kompetencje twarde są bardzo różne i absolutnie uzależnione od branży w której pracujesz lub stanowiska, które chcesz obsadzić. Innych umiejętności będziemy oczekiwać od informatyka, księgowego – zupełnie innych od handlowca czy też asystentki. Sprawdzenie tych umiejętności jest łatwiejsze niż kompetencje interpersonalne – możesz a właściwie powinieneś na rozmowie rekrutacyjnej zaproponować wykonanie konkretnego zadania.
Jeżeli masz wątpliwości i problem z określeniem tych cech najlepiej stworzyć sobie małą tabelę, gdzie wpiszesz wszystkie zadania jakie będzie wykonywał dany pracownik – następnie postarasz się nazwać kompetencje jakiej szukasz.
Dopasowanie do zespołu
Jeżeli chodzi o dopasowanie do zespołu to największa odpowiedzialność jest po Twojej stronie – Ty znasz zespół, znacz zwyczaje, humory i kulturę pracy. Kandydat widzi tylko ogłoszenie ale nie wie do jakiego zespołu przychodzi. Tutaj Ty musisz przewidzieć i sprawdzić czy kandydat się dopasuje do grupy.
Jeżeli jest taka szansa w firmie – warto stosować dzień otwarty, gdzie kandydat na próbę przychodzi na jeden dzień pracy. Takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo korzyści z jednej strony możesz sprawdzić konkretne kompetencje w praktyce z drugiej strony masz możliwość zaobserwowania jak się czuje w zespole jakie są jego reakcje.
W procesie rekrutacji jest wiele narzędzi, które możemy stosować.
Ja roboczo stosuję następującą tabelę, która pomaga mi w rekrutacjach – poniżej przykład na
Stanowiska Handlowca
W zakresie sprawdzenia zachowań kandydata i kompetencji interpersonalnych – możesz posłużyć się poniższą listą. Wklejam link do jednego z bardzo pomocnych artykułów.
https://erecruiter.pl/blog/17-pytan-behawioralnych-ktore-pomoga-ci-wybrac-wlasciwego-kandydata/
Krok 2
Gdzie szukać kandydatów
Tutaj na pewno pomocnym będzie dział HR i ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych – natomiast zawsze sprawdź również inne opcje.
1.Rekrutacje wewnętrzną- czy jest pracownik z innego działu, które chce się rozwijać ma większość cech które szukać. Zatrudnienie pracownika z wewnątrz bywa dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony dajesz komuś możliwość awansu ( co go motywuje ) i wzrasta jego poczucie zaufania do Firmy – z drugiej strony kandydat zna już kulturę przedsiębiorstwa i łatwej mu się asymilować z zespołem.
2. Polecania od swoich pracowników – nie bójmy się brać poleceń na osoby do pracy – to bardzo sprawdzony i dobry mechanizm. Jeżeli w twojej Firmie nie ma takich ogłoszeń – zawsze możesz przesłać maila od siebie czy też za pośrednictwem kadr z krótką informacją kogo szukasz i dlaczego warto dołączyć do Twojego zespołu.
3.Twoja osobista bazę kandydatów, którą powinieneś tworzyć podczas swojej całej kariery. Nawet gdy nie szukasz konkretnej osoby warto prosić o wizytówki osoby, które czymś Ciebie zainspirowały wydały się Tobie ciekawe – w przyszłości takie kontakty są bezcenne.
4. Portale biznesowe : Linkedin lub Goldenline – Tutaj również powinieneś zamieścić lub udostępnić ogłoszenie rekrutacyjne.
Krok 3
Jak się przygotować do rozmowy aby wybrać najlepszego. Przedstawiam Wam kilka podstawowych rad – jak się przygotować do rozmowy jak wybrać najlepszego kandydata oraz jakich błędów nie popełniać.
1. Nie rekrutuj w pojedynkę
2. Jeżeli to możliwe staraj się zrobić dwie tury rozmowy – zawsze lepiej zobaczyć kandydata dwa razy – czasami warto zadać jeszcze raz to samo pytanie aby mieć pewność, że razem z kandydatem podążacie w tym samym kierunku
3. Miej przygotowane pytania – uzgodnij z drugą osobą rekrutującą jak się dzielicie podczas rozmowy
4. Bardzo dokładnie opisz stanowisko pracy i tego za co kandydat będzie odpowiadał. Z pewnością taki opis da większa szansę kandydatowi na lepsze rozumienie stanowiska.
5. Zmierzaj do selekcji – na drugi etap zaproś od 3 do 5 kandydatów
6. Stwórz listę to porównywania kandydatów ( oczywiście musisz się umówić ze sobą na skalę jaką będziesz stosował przy ocenie kandydatów. Od 1 do 5 ( gdzie 1 to najsłabiej a 5 najlepiej)
7. Nie wybieraj na siłę – jeżeli nie ma kandydata , który Tobie odpowiada a możesz poczekać – to czekaj
8. Nie odpowiadaj kandydatowi, że go zatrudnisz – daj sobie minimum 1 dzień na przemyślenie 🙂
9. Wysłuchaj opinii innej osoby ale Ty podejmuj decyzję
10. Pamiętaj nie ma kandydatów idealnych 🙂
11. No i oczywiście kieruj się intuicją – to zawsze pomaga
Baza Wiedzy
Bardzo fajny blog – Dobra Rekruterka – ciekawe podejście do rekrutacji, zarówno z punktu widzenia kandydata jak i rekrutującego oraz dwa artykuły z portali rekrutacyjnych, które na pewno ułatwią proces. Książek jest całe mnóstwo – w każdej dla managerów jest rozdział poświęcony temu zagadnieniu – Bez obawy jest wsparcie.
http://www.dobrarekruterka.pl/szczere-odpowiedzi/
https://erecruiter.pl/blog/17-pytan-behawioralnych-ktore-pomoga-ci-wybrac-wlasciwego-kandydata/
https://www.jobs.pl/rynek-pracy/rekrutacja-i-selekcja
Sprawdź również temat szkolenia: „Jak przygotować się do rozmowy o pracę?”
Pozdrawiam serdecznie
Hanna Mańczak- Jankiewicz – doradca zawodowy online
Chcesz byś zawodowo skuteczny, zapraszam na mojego, Bloga oraz do korzystania z wiedzy dostępnej w E-bookach.
NOWA PRACA W 2023 ? TAK ALE ZACZNIJ OD NOWEGO CV
O autorze
Hanna Mańczak-Jankiewicz Doradca Zawodowy, Trener Kariery
Wierzę, że nie ma złych Pracowników są tylko „błędne wybory” zawodowe lub edukacyjne. Wiem, że każdy z nas ma własną ścieżkę zawodową, która jest mu pisana i w której odniesie sukces. Kluczem do otwarcia tych drzwi jest dobre sprofilowanie swoich predyspozycji i preferencji zawodowych. Czytaj więcej o mnie – Zapraszam
o mnie
Nazywam się Hanna Mańczak-Jankiewicz. Jestem Trenerem Biznesu i Kariery. Więcej o mnie przeczytasz Klikając Tutaj. Zapraszam
Ostatnie Artykuły
Kategorie
- Artykuł Partnera (3)
- CV + List Motywacyjny (4)
- Doradztwo zawodowe (7)
- Kariera (19)
- Komunikacja (1)
- Lider skuteczny (12)
- Praca (5)
- Rozmowa kwalifikacyjna (7)
polub mnie na fb
Nowa praca w 2023
Tak ale zacznij on nowego CV
Czy na pewno Jesteś przygotowany do rozmowy o pracę?
Treningi indywidualne
Bądź na bieżąco
Sprawdź także
Aktualności
Facebook, YouTube, Polecane książki
Odpal Myślenie
Ozan Varol
Motywacja, rozwój zawodowy, rozwój osobisty
Polecam na blogu
16 osobowości – Test
Analityk, Działacz, a może Logistyk? Czy znasz swoją osobowość zawodową ? Kwestionariusz MBTI pomoże Ci w podjęciu ważnych decyzji zawodowych bądź edukacyjnych. Test osobowości
Zawody deficytowe 2023
Poznaj najnowszy Barometr zawodów 2023. Dowiedz się, w których zawodach warto się uczyć, aby mieć szansę na szybkie zatrudnienie. Analiza Barometr zawodów to jednoroczna
Co by było, gdyby ?
Poznaj narzędzie do tworzenia wizji, do realizacji celów. Spraw, aby Twoje marzenia zawodowe i osobiste stały się Twoja rzeczywistością. 6 pytań wykorzystywanych w coachingu,
Zawód, Specjalizacja, Stanowisko – jak szukać pracy?
Jakie treści wpisywać w wyszukiwarkach, aby zwiększyć szanse na znalezienie najlepszej oferty. Poradnik doradcy zawodowego online Szukanie pracy za pośrednictwem ogłoszeń jest jedną z
Jaką ścieżkę kariery może wybrać pasjonat motoryzacji?
Artykuł Partnera Praca w salonie samochodowym. Fakty i mity Jedną z często powtarzanych obiegowych opinii jest pogląd, zgodnie z którym praca w salonie samochodowym to takie zajęcie, którym
Książki, które polecam
Artykuł Partnera Spragniony wiedzy? Zapraszam na subiektywną listę, książek „Zawodowo Skutecznych”. Moje postanowienie na 2021 🙂 będę dodawała książki, które sama przeczytałam i uważam za